Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Včela a člověk
Člověk považuje včely od pradávna za jednoho ze svých hlavních přírodních spojenců. Kromě opylování rostlin je neméně důležitá i produkce celé řady látek prospěšných lidskému zdraví.
Mateří kašička tvoří společně s propolisem a včelím pylem základní nabídku včelích produktů, které se hojně používají. Je tvořena v hltanové žláze dělnic včely medonosné (Apis melifica). Obsahuje minerální látky, cukerné kyseliny, nukleotidy, aminokyseliny a peptidy, cholin, acetylcholin, komplex vitaminů B, peptidy a další.
Účinky
Produkt působí jako tonikum zvyšující odolnost organismu vůči virovým a bakteriálním infekcím, má regenerační vlastnosti, zlepšuje stav výživy savců, působí pozitivně na tvorbu krve, zasahuje do metabolismu nervového systému a tlumí projevy aterosklerózy.
Dávkování
Dávka 50-100 mg denně je užívaná při léčbě vysoké hladiny krevních tuků.
Použití
Mateří kašička nachází použití při astmatu, alergické rýmě, onemocnění jater, ledvin a slinivky břišní, žaludečních vředech, nespavosti, zlomeninách, kožních chorobách a hyperlipidemii. Je používána ke stimulaci imunitního systému a lokálně k podpoře růstu vlasů a podpoře epitelizace.
Nežádoucí účinky
U některých jedinců může působit alergické reakce, kopřivku, ekzémy, zánět spojivek. U zvláště citlivých jedinců může vyvolat anafylaktický šok až smrt.
"\nimg/text/7514.jpg
"