Je pravda, ze cim je ochranny slunecni faktor opalovacich kremů vyssi, tim dele trva, nez se krasne opalime?dekuji
Zhoubných nádorů kůže v České republice každoročně přibývá. Důvodů je několik – od zhoršujícího se stavu životního prostředí až po zlepšující se socioekonomické podmínky. Lidé si mohou dovolit častěji cestovat za sluncem, zároveň podléhají trendu opálené kůže a nadměrně se vystavují slunečnímu záření. Právě ono je přitom jedním z nejrizikovějších faktorů. Podle lékařů zvyšují riziko kromě slunečního záření i UV lampy na gelové nehty nebo solária.
Geny, slunce a světlá kůže – rizikové faktory
Maligní melanom je zhoubný kožní nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především genetické dispozice a vliv UV záření. Může se vytvořit na původně zdravé kůži, kde se objeví odlišně barevná skvrna, nebo na podkladě mateřského znaménka, které se barevně a tvarově změní. Nejčastěji se projeví na částech těla, které jsou nejvíce vystavovány slunečnímu záření, může se ale vyskytnout kdekoliv na těle.
Nejvíce ohroženi jsou pacienti středního a vyššího věku a lidé s velice světlou barvou kůže. Větší počet pacientů se objevuje také ve vyšších socioekonomických vrstvách a mezi obyvateli měst. Z hlediska pohlaví je zastoupení rovnoměrné.
Včasná diagnostika může zachránit život
Melanom je nebezpečný v tom, že metastazuje do kůže, podkoží, lymfatických uzlin nebo vnitřních orgánů. Podle tloušťky povrchu rozeznáváme jeho 4 základní formy, až v 65 % případů se jedná o tzv. povrchově se šířící melanom. Záchyt v počátečním stadiu znamená pro pacienta velkou pravděpodobnost, že se vyléčí, a to díky chirurgickému zásahu, při kterém se nádor odstraní. Pokud je však melanom odhalen až později, kdy už je rozšířen do ostatních částí těla, je léčba komplikovaná a prognóza vyléčení velmi nepříznivá. Proto je velmi důležité nechat si každou podezřelou změnu na kůži odborně vyšetřit kožním lékařem a veškeré pigmentové změny sledovat. Důležitá jsou rovněž preventivní opatření, zejména ochrana před slunečním zářením.
„85 % melanomů vzniká působením UV záření, považujeme ho tedy za dobře preventabilní nádor. Pokud ale své chování na slunci nezměníme, stoupne počet nových melanomů za následujících 15 let zbytečně o dalších 40 %. A tomu se snažíme osvětou zabránit,“ řekla prof. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., odborná garantka Euromelanoma Day v České republice z Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Máte podezřelé pihy nebo mateřská znaménka? Nechte si je zdarma vyšetřit.
Právě dnes 28. dubna 2025 startuje 19. ročník Stanu proti melanomu. Česká republika se díky němu opět zapojí do celoevropské kampaně Evropského dne melanomu (Euromelanoma Day). Letošní Stan proti melanomu nese podtitul „Naše děti budou mít brzo problém s rakovinou kůže. Za 25 let stoupne její výskyt o 40 %“. Stany nabízející bezplatné vyšetření kožních znamének se veřejnosti otevřou 28. a 29. dubna 2025 v Praze na Václavském náměstí, 5. května v Brně na náměstí Svobody a 13. května v Avion Shopping Parku v Ostravě. V Praze a Brně bude na zájemce čekat osm vyšetřovacích ambulancí, v Ostravě jich lidé najdou šest.
Další akci Spolu proti melanomu pořádá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna od 12. května do 5. června v 15 městech napříč republikou.
V květnu lidé také mohou přijít zdarma do vybraných ordinací kožních lékařů, musí se ale předem registrovat.
Osvětové aktivity proti melanomu se v letošním roce zaměřují na celou populaci s důrazem na mladistvé. Jejich cílem je omezit celosvětový růst počtu případů rakoviny kůže.
Jaké změny by vás měly přivést na vyšetření?
- Změna barvy nebo velikosti znaménka
- Černá, neodrůstající skvrna pod nehtem
- Vřídek, který se nehojí déle než 3 měsíce
- Nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
- Větší množství pigmentových znamének (> 50)
Co Vás čeká?
- bezplatné vyšetřování pigmentových znamének
- tým specialistů z FN Ostrava, FN u sv. Anny v Brně a Masarykova onkologického ústavu
- speciální analýza digitálním dermatoskopem
- nejnovější videodermatoskop se stonásobným zvětšením, se dvěma monitory a Full-HD rozlišením
- výsledek vyšetření ihned
- distribuce informačních letáčků k této problematice, edukace, poradenství
- prezentace problematiky fotoprotekce a melanomu ve veřejných sdělovacích prostředcích
Prevence vzniku melanomu
Zamezit vzniku melanomu sice nelze, ale riziko jeho vzniku je možné výrazně snížit, pokud budete dodržovat následující:
- zejména v letních měsících se vyhýbejte přímému slunečnímu záření mezi 11:00 a 15:00 hodinou,
- k ochraně pokožky v létě používejte opalovací prostředky s ochranným faktorem alespoň SPF 30,
- chránit pokožku můžete i oděvem,
- používejte sluneční brýle s UV filtrem,
- vyhýbejte se soláriím.
V sortimentu Lékárna.cz naleznete stovky přípravků na ochranu kůže před UV zářením.
Dalším důležitým faktorem prevence je vyhýbat se mechanickému dráždění znamének. Znaménka v oblasti se zvýšeným třením (u límce na košili, gumy u spodního prádla nebo okraje podprsenky) je vhodné preventivně odstranit.
Laserové odstranění znamének
Odstranění znamének laserem lékař obvykle doporučuje v případě kdy vstupní vyšetření prokáže, že daný útvar je vhodný k odstranění laserem a zároveň nevykazuje žádné zhoubné změny, které vedou ke vzniku nádoru. Pro odstranění nebezpečných znamének není tato metoda vhodná z důvodu odpaření znaménka, které poté již není možné histologicky vyšetřit.
Obvykle se touto velmi efektivní metodou řeší odstranění nerizikových znamének, kožních výrůstků, bradavic a dalších estetických nedokonalostí. Jedná se o velmi rychlé a téměř bezbolestné ošetření, které nabízí možnost odstranění i většího množství projevů v rámci jednoho sezení. Dalším benefitem je to, že jizva po odstranění laserem je oproti vyříznutí daleko menší, většinou téměř neznatelná.
Odstranění znamének pomocí excize
V případě, kdy lékař vyhodnotí projev jako podezřelý a je tedy nutné histologické vyšetření, přistupuje obvykle k chirurgickému vyříznutí znaménka tzv. exicizi. Tato metoda se používá zejména v léčebné indikaci a provádí se v místním znecitlivění.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!