MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Zhoubných nádorů kůže v České republice každoročně přibývá. Důvodů je několik – od zhoršujícího se stavu životního prostředí až po zlepšující se socioekonomické podmínky. Lidé si mohou dovolit častěji cestovat za sluncem, zároveň podléhají trendu opálené kůže a nadměrně se vystavují slunečnímu záření. Právě ono je přitom jedním z nejrizikovějších faktorů.
Geny, slunce a světlá kůže – rizikové faktory
Maligní melanom je zhoubný kožní nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především genetické dispozice a vliv UV záření. Může se vytvořit na původně zdravé kůži, kde se objeví odlišně barevná skvrna, nebo na podkladě mateřského znaménka, které se barevně a tvarově změní. Nejčastěji se projeví na částech těla, které jsou nejvíce vystavovány slunečnímu záření, může se ale vyskytnout kdekoliv na těle.
Nejvíce ohroženi jsou pacienti středního a vyššího věku a lidé s velice světlou barvou kůže. Větší počet pacientů se objevuje také ve vyšších socioekonomických vrstvách a mezi obyvateli měst. Z hlediska pohlaví je zastoupení rovnoměrné.
Včasná diagnostika může zachránit život
Melanom je nebezpečný v tom, že metastazuje do kůže, podkoží, lymfatických uzlin nebo vnitřních orgánů. Podle tloušťky povrchu rozeznáváme jeho 4 základní formy, až v 65 % případů se jedná o tzv. povrchově se šířící melanom. Záchyt v počátečním stadiu znamená pro pacienta velkou pravděpodobnost, že se vyléčí, a to díky chirurgickému zásahu, při kterém se nádor odstraní. Pokud je však melanom odhalen až později, kdy už je rozšířen do ostatních částí těla, je léčba komplikovaná a prognóza vyléčení velmi nepříznivá. Proto je velmi důležité nechat si každou podezřelou změnu na kůži odborně vyšetřit kožním lékařem a veškeré pigmentové změny sledovat. Důležitá jsou rovněž preventivní opatření, zejména ochrana před slunečním zářením.
Máte podezřelé pihy nebo mateřská znaménka? Nechte si je zdarma vyšetřit.
V rámci kampaně nazvané Evropský den melanomu budou v květnu organizovány preventivní a osvětové akce.
Už posedmnácté se v tento den otevřou veřejnosti ambulance mnoha kožních lékařů po celé České republice s nabídkou prohlídky pih a mateřských znamének. Tito dermatologové se do akce zapojují dobrovolně ve svém volném čase a bez nároku na úhradu. Některé ambulance budou za tímto účelem dokonce otevřeny po celý květen. Máte-li o vyšetření zájem, můžete si u vybrané ambulance zarezervovat některý z volných termínů – seznam zapojených ambulancí najdete zde.
Další možností je využít některého z provizorně vytvořených stanovišť pro preventivní vyšetření znamének. Jednou z tradičních iniciativ je Stan proti melanomu. Tuto akci můžete navštívit ve dnech 15. a 16. května v Praze na Václavském náměstí, 22. května na náměstí Svobody v Brně nebo 23. května v Ostravě v Shopping Parku Avion, vždy od 10 do 18 hodin.
Jaké změny by vás měly přivést na vyšetření?
- Změna barvy nebo velikosti znaménka
- Černá, neodrůstající skvrna pod nehtem
- Vřídek, který se nehojí déle než 3 měsíce
- Nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
- Větší množství pigmentových znamének (> 50)
Prevence vzniku melanomu
Zamezit vzniku melanomu sice nelze, ale riziko jeho vzniku je možné výrazně snížit, pokud budete dodržovat následující:
- zejména v letních měsících se vyhýbejte přímému slunečnímu záření mezi 11:00 a 15:00 hodinou,
- k ochraně pokožky v létě používejte opalovací prostředky s ochranným faktorem alespoň SPF 30,
- chránit pokožku můžete i oděvem,
- používejte sluneční brýle s UV filtrem,
- vyhýbejte se soláriím.
V sortimentu Lékárna.cz naleznete stovky přípravků na ochranu kůže před UV zářením.
Dalším důležitým faktorem prevence je vyhýbat se mechanickému dráždění znamének. Znaménka v oblasti se zvýšeným třením (u límce na košili, gumy u spodního prádla nebo okraje podprsenky) je vhodné preventivně odstranit.
Laserové odstranění znamének
Odstranění znamének laserem lékař obvykle doporučuje v případě kdy vstupní vyšetření prokáže, že daný útvar je vhodný k odstranění laserem a zároveň nevykazuje žádné zhoubné změny, které vedou ke vzniku nádoru. Pro odstranění nebezpečných znamének není tato metoda vhodná z důvodu odpaření znaménka, které poté již není možné histologicky vyšetřit.
Obvykle se touto velmi efektivní metodou řeší odstranění nerizikových znamének, kožních výrůstků, bradavic a dalších estetických nedokonalostí. Jedná se o velmi rychlé a téměř bezbolestné ošetření, které nabízí možnost odstranění i většího množství projevů v rámci jednoho sezení. Dalším benefitem je to, že jizva po odstranění laserem je oproti vyříznutí daleko menší, většinou téměř neznatelná.
Odstranění znamének pomocí excize
V případě, kdy lékař vyhodnotí projev jako podezřelý a je tedy nutné histologické vyšetření, přistupuje obvykle k chirurgickému vyříznutí znaménka tzv. exicizi. Tato metoda se používá zejména v léčebné indikaci a provádí se v místním znecitlivění.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!