V souvislosti s civilizačními nemocemi bývá často zmiňován srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Co je ale příčinou těchto život ohrožujících příhod? Je to poškození cév, které stojí na počátku těchto vážných komplikací. Velké i drobné cévy se vlivem tukových a vápenných usazenin zužují a tuhnou, jimi pak proudí méně krve a zásobované orgány a tkáně trpí nedostatkem kyslíku a živin a odumírají. Pokud takové zúžení nebo dokonce ucpání postihne srdeční tepnu, dojde k infarktu. Postihne-li cévu v mozku, projeví se uzávěr mozkovou příhodou.
Čtěte také: 7 signálů, že ledviny nefungují, jak by měly
Drobné cévky v ledvinách mohou být těmito škodlivými usazeninami rovněž postiženy. Výsledkem je nedostatečné prokrvení ledvinné tkáně a horší očištění krve od škodlivin. Tím jsou ledviny, hlavní čistička tělesných odpadů, postupně vyřazeny z provozu a zplodiny metabolismu se začnou v těle hromadit. Dochází k postupnému snižování funkce ledvin, které může vyvrcholit ledvinným selháním.
„Díky nárůstu civilizačních onemocnění trpí chronickým onemocněním ledvin každý desátý občan České republiky, po 75. roce života je to již každý druhý. U jednoho procenta dospěje chronické onemocnění ledvin až do stadia úplného selhání ledvin, kdy je zapotřebí náhrada funkce ledvin pomocí dialýzy nebo transplantace. V České republice je odhadem milion lidí s onemocněním ledvin a přes 10 tisíc z nich potřebuje náhradu funkce ledvin. Zhruba 40% má transplantovanou ledvinu a zbytek potřebuje přístrojovou náhradu funkce ledvin – dialýzu,“ říká MUDr. Kamila Rulcová, primářka hemodialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Plzni.
Čtěte také: 7 signálů, že ledviny nefungují, jak by měly
Pokud by se činnost ledvin zcela zastavila, vznikl by život ohrožující stav zvaný urémie. V krvi při ní stoupají odpadní látky do té míry, že dochází k metabolickému rozvratu organismu. Kdybychom v takové situaci ledvinné funkce nenahradili, pacient by zemřel v řádu několika dnů. Proto, pokud pacientovi akutně selžou ledviny, musí být jejich činnost nahrazena dialýzou nebo transplantací. Ve většině případů, kdy poškození ledvin způsobují civilizační nemoci jako cukrovka, obezita, vysoký tlak nebo ateroskleróza, dochází ke snižování ledvinných funkcí postupně. Zdá se to až neuvěřitelné, ale jak potvrdil průzkum společnosti Fresenius Medical Care, do kterého se zapojilo na tři tisíce pacientů v hemodialyzačním programu, až 40 % pacientů přišlo na dialýzu takzvaně „z ulice“. Zjednodušeně to znamená, že se dostali až do fáze ledvinného selhání, aniž by o tom věděl jejich ošetřující lékař.
„Lidé zkrátka nechodí na preventivní prohlídky k praktickému lékaři, přestože je mají zdarma, a tak se o své případné chorobě ledvin ani nedozvědí. Preventivní prohlídky by neměli vynechávat zejména nemocní se zvýšeným rizikem selhání ledvin – diabetici, lidé s vysokým krevním tlakem a lidé nad 60 let,“ doporučuje MUDr. Kamila Rulcová.
Čtěte také: Ledvinové kameny mohou působit opravdu nepříjemnou bolest
Co tedy můžeme pro zdraví svých ledvin udělat?
Důležité je hlídat si svojí tělesnou hmotnost a zabránit nadváze. Nadváha a obezita je totiž úzce spojena s diabetem a vysokým krevním tlakem a téměř polovina pacientů dialyzačních středisek jsou právě diabetici. Je vhodné skoncovat s kouřením, velmi důležité je také pečlivě udržovat krevní tlak na požadované úrovni a totéž platí o hladině cukru v plazmě. Co se týče alkoholu, v přiměřené míře je možné si jej dopřát, pokud jsme zcela zdrávi. A pro správné prokrvení všech orgánů, včetně ledvin, stejně jako pro kontrolu tělesné hmotnosti, je důležitý pravidelný pohyb.