Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Spánkový kalendář (spánkový deník) je obdobou kalendáře epileptika. Pacient zaznamenává tabulkovou formou 24 hodinový průběh spánku a bdění a všechny aktivity, které mohou mít vliv na kvalitu spánku a to po dobu 1–4 týdnů. Může upozornit na eventuální vztahy poruch spánku a bdění s 24 hodinovým rytmem nebo s některými životosprávnými návyky. Pro objektivizaci poruch spánku je vhodné, pokud spánkový deník vyplňuje společně s pacientem i jeho partner, který je schopen objektivně posoudit partnerovy návyky a problémy.
Spánkový deník je nejjednodušší pomůckou do které pacient zaznamenává, zda spal, či nikoli, a během dne zapisuje svoje aktivity, náladu a stupeň ospalosti. Při zapisování těchto údajů se však nemusíte stresovat, že jste nějaký údaj vynechali, toto rozrušení by mohlo být příčinou horšího usínání.
Co by měl obsahovat spánkový deník?
- Datum a určení dne v týdnu.
- Záznam dění v průběhu dne. Co nejvíce informací s upozorněním na události, které mohly ovlivnit spánek.
- Zvyky před spaním. Doba ulehnutí, za jak dlouho jste usnuli, kvalita spánku - počet probuzení a doba do opětovného usnutí, sny, podivnosti v chování (jezení, chození po místnosti, křik, pláč, chrápání). S některými informacemi vám mohou pomoci vaši nejbližší.
- Co jste dělali, když jste nemohli spát a jak vám uvedené aktivity pomohly.
- V kolik hodin jste se ráno probudili a za jak dlouho po probuzení jste vstali z postele.
- Jak hodnotíte bdělost po probuzení, zaznamenejte případné zakolísání bdělosti během dne spolu s okolnostmi, které k němu mohly přispět. Poznačte i zdřímnutí nebo spánek.
- Zapište užívání psychoaktivních látek včetně údajů o množství kofeinu a alkoholu, stresující události, cvičení či jinou pohybovou aktivitu.
- Na závěr zkuste naplánovat další den a odhadněte, jak ho zvládnete.
Tento deník pak předložte svému ošetřujícímu lékaři. Bude jistě skvělou pomůckou nejen v diagnostice vašich problémů, ale i pro zvolení odpovídající léčby.
Zdroj: Medicína po promoci