S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech, kde její úroveň dosahuje astronomických mezí. Skutečnost, že na našem trhu existuje nepřeberné množství různých dietních přípravků a takzvaných "zaručených redukčních diet", mě vedla k sepsání série článků s tématikou redukční diety. V nich se pokusím přinést více světla do této oblasti a přispět tak k lepší informovanosti našich čtenářů. Sám se problematikou obezity zabývám poslední čtyři roky ve Spojených státech, kde je obézních téměř 55 procent obyvatel a obezita je v současnosti považována za národní epidemii.
Mnozí čtenáři si možná nyní řeknou, co je tak hrozného na člověku s nadměrnou váhou. Skutečnost je taková, že kromě málo přitažlivého vzhledu, pocitu společenské izolace a snížené fyzické aktivity, je s tímto stavem spojena řada nemocí zejména chronického rázu. Mezi onemocnění, která byla dána do souvislosti s nadváhou, patří vysoký krevní tlak, vysoká hladina tuku v krvi, cukrovka 2. typu, kornatění srdečních cév, infarkt, ale i nemoci žlučníku, artritida, dýchací problémy, poruchy děložní výstelky, rakovina prsnu, střev, či prostaty.
Snížení hmotnosti je jedním z nejdůležitějších kroků ke stabilizaci některých výše uvedených onemocnění a jako preventivní opatření u mnoha dalších. Zajímavé je, že snížení tělesné hmotnosti o pouhých 10 % může mít za následek dramatické změny k lepšímu, např. podstatné snížení hladiny cukru u cukrovkářů 2. typu, jež může vést k výraznému snížení dávek perorálních antidiabetik, či k jejich kompletnímu vyloučení. Stejný pokles hmotnosti vede i k výraznému snížení krevního tlaku, které sníží riziko akutních srdečních příhod. Tyto dva příklady jsou pouze malou demonstrací, jak významnou roli v našem zdraví hraje udržování optimální tělesné hmotnosti. Hlavní motivací ke snížení váhy je však mnohdy fyzická krása a nikoli zdraví. To je příčinou velkého nárůstu řad tzv. chronických dietářů.
V sérii článků, které připravuji pro Lékárnu.cz, budeme hovořit o různých aspektech redukční diety, na jakém principu diety fungují, a s jakými problémy se lidé usilující o redukci váhy setkávají. Zmíníme se o správném způsobu docílení zdravé tělesné váhy, ale i o populárních mýtech týkajících se redukce nadměrné váhy, které kolují mezi veřejností a vedou obvykle k tzv. JO-JO efektu.
Svůj první článek bych rád začal definicí obezity podle Americké Dietologické Asociace: "Obezita je charakterizována hmotností o 20 % vyšší než ideální a body mass indexem (BMI) vyšším než 30". Moderní výzkumy však prokazují, že velice důležitým ukazatelem zdravotního rizika je rovněž akumulace tuku v oblasti pasu. Obvod kolem pasu (u mužů větší než 102 cm, u žen větší než 88 cm) je znakem zvýšeného rizika zdravotních problémů. Pokud i vaše BMI je vyšší než 30, měli byste se vážně zamyslet nad změnou stravovacích zvyků, ale i nad zvýšením tělesné aktivity.
Co je to body mass index (BMI)? Jedná se o ukazatel porovnávající váhu s výškou. Výsledek jednoduché kalkulace nám poslouží jako všeobecný ukazatel, zda má daný člověk nadváhu, nebo je obézní. To nám pomůže v identifikaci rizika pro určitá chronická onemocnění. Hodnoty BMI mezi 19 až 25 jsou považovány za optimální. BMI mezi 25 až 27 je klasifikován jako mírná nadváha a mírné riziko pro vývoj chronického onemocnění. BMI přes 27 poukazuje na nadměrnou hmotnost a zvýšené riziko pro chronické onemocnění. BMI přes 30 je klasifikováno jako obezita. Zde se ale musíme zmínit o jedné velice důležité věci. BMI nemůžeme absolutně považovat za ukazatel nadváhy či obezity u profesionálního kulturisty a jiného atleta, který usiluje o maximální svalový vývoj. Pro tyto jednotlivce se proto BMI jako ukazatel rizika chronického onemocnění nepoužívá.
Pokud si chcete spočítat svůj vlastní BMI, použijte následující vzorec: BMI=hmotnost / výška na druhou (např. hmotnost=55 kg, výška=1,62 m, BMI=55/1,622=21).
Nyní máte přibližnou orientaci, jak jste na tom. Z vlastní zkušenosti vím o množství lidí, zejména mladých dívek, s tendencí k hubnutí. To vychází z jejich pocitu nadváhy, i když ve skutečnosti je jejich hmotnost optimální. Tato všeobecná mánie "perfektní postavy" je výsledkem tlaku médií, které prezentováním anorektických hereček a modelek dávají široké veřejnosti mylný dojem zdravého a žádaného vzhledu. Nejenže je tento názor zcela špatný a nechává velký počet zejména mladých dívek s pocitem viny a méněcennosti, pokud tato kritéria nesplňují, ale tato honba za co nejnižší tělesnou hmotností může mít velice vážné následky, z nichž anorexie a bulimie jsou klasickými příklady.
V mém příštím příspěvku začneme hovořit o základních principech zdravé redukční diety, významu kalorií pro redukci hmotnosti a zmíníme se i o tom, proč populární diety na trhu fungují jen v omezeném časovém měřítku, a proč většina dietářů od těchto diet upouští.
Přidat nový komentář