S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Česká republika patří ve výskytu obezity na přední místo v Evropě. Lidé se snaží hubnout především pod dojmem zdravotních rizik s obezitou spojených. Nezanedbatelný je však i nadměrný psychický tlak společnosti, která povýšila štíhlost na ideál. Právě tento tlak nutí k hubnutí i ty, kteří to nepotřebují, a tím jim škodí jak na zdraví tak i na duši.
Kdo by měl tedy vlastně hubnout?
Obezita je nadměrné ukládání tuků, obvykle spojené s vzestupem váhy nad tzv. váhu normální, která je podle lékařských, statisticky ověřených zkušeností vzhledem ke stavbě kostry a svaloviny a k charakteru práce nejvhodnější pro jedince určitého věku a pohlaví. Průměrný obsah tukové tkáně v těle představuje u mužů 10 až 25 % a u žen 18 až 30 %. U obézních mužů přesahuje tuk 25 % a u žen 30 % tělesné váhy. Množství tuku se měří obtížně.
Nejčastěji se určuje množství podkožního tuku měřením kožních řas kaliperem na více místech těla a ze zjištěných hodnot pak lze spočítat podíl tukové tkáně na celkové tělesné váze. Existuje i řada modernějších metod, např. měření tuku pomocí přístroje Bodystat, který na základě různé elektrické vodivosti jednotlivých složek těla určí procento tuku v těle, a na základě zjištěných údajů počítačový program doporučí vhodnou úpravu stravovacích a pohybových návyků.
Vzhledem k tomu, že tuk si nemůžete většinou změřit sami, používají se k posouzení stupně obezity různé indexy vycházející pouze z tělesné váhy a výšky. V poslední době se hodnotí stupeň obezity pomocí indexu tělesné váhy BMI (body mass index), který si můžete vypočítat ze vzorce: BMI = tělesná váha (kg) / výška (m)2. Vážíte-li tedy 62 kg a měříte 165 cm, je váš BMI = 62 / (1,65) 2 = 62 / 2,7 = 23.
Je-li váš BMI v rozmezí 20 až 25 (norma), určitě nehubněte. O hubnutí byste však měli určitě uvažovat, pokud se vaše BMI pohybuje v pásmu střední (BMI 30 až 40) či těžké obezity (BMI více než 40), která je spojena s vysokými zdravotními riziky. Vytyčte si splnitelný cíl, třeba abyste se cítili lépe, zhubli v pase o pár centimetrů, snížili hladinu cholesterolu, nebo krevní tlak.
Na hubnutí nespěchejte, za optimální se považuje, když shodíte půl kilogramu do týdne, při těžším stupni obezity maximálně 1 kg za týden. Pracujte metodou postupných cílů. Těšte se z každého dne, kdy jste udělali něco pro své zdraví. Pokuste se přetvořit negativní postoj, který většinou doprovází rozhodnut hubnout, v pozitivní. Smiřte se s tím, že je zcela normální porušit občas svá předsevzetí. Nejdůležitější je, aby vám po porušení nenaskočila myšlenka, "začnu zase od pondělí, od prvního", ale pokuste se co nejdříve vrátit k tréninku správných návyků.
Přidat nový komentář