Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
(Mentha piperita (L.) Hudson)
Příprava čaje
1 nebo 2 čajové lžičky řezané drogy na 1 šálek (100 ml) vody. Pijeme 3krát denně před hlavním jídlem.
Příprava koupele
Na litr vody použijeme 1 polévkovou lžíci řezané drogy.
Užívaná část
List (Folium menthae pipericae) | |
Kvetoucí nať (Herba menthae pipericae) |
Sběr a sušení
Pokud sbíráme z máty pouze list, doporučuje se to již v květnu. Ať list nebo kvetoucí nať musíme rychle vysušit, aby neztratila barvu, tedy nezhnědla.
Jak vypadá
Vytrvalá bylina, dosahující výšky téměř jednoho metru. Charakteristická je čtyřhrannou lodyhou a příjemnou mentholovou vůní. Lodyhy jsou bohatě větvené, na jejich koncích vyrůstají drobné fialové kvítky, které se skládají do květenství, klasu. Kvete v období léta, tedy v červenci a srpnu. Listy jsou ostře pilovité, se silně vyjádřenou žilnatinou na rubu.
Kde se rostlina vyskytuje
Máta se u nás pěstuje na polích. Je také oblíbenou rostlinou v zahradách, truhlících a květináčích.
Co máta obsahujeNejvýraznější je obsah silic (50% připadá na nejznámější menthol), tříslovin a hořčin.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Mátu pěstovali staří Egypťané. Posilovala žaludek, podporovala trávení, působila proti střevním parazitům. Tišila bolest při menstruaci a usnadňovala porod. Odstraňovala bolesti hlavy a zvonění v uších.
Dnes: Nať máty lze použít vnitřně i zevně. Využívá se také hojně v aromaterapii.
Vnitřně: Hlavní účinek se projevuje na trávicím traktu, protože máta působí na uvolnění křečí hladkého svalstva trávicí trubice (spasmolytikum) a desinfikuje (zbavuje choroboplodných zárodků). Čaj je velmi vhodný při rozmanitých projevech problematického trávení. Uleví při nadýmání, při nedostatečném vylučování žluči (jako pomocný prostředek se podává při žlučových kamíncích), při křečích v trávicí trubici, při nechutenství. Známý je účinek mentholu na povzbuzení centrální nervové soustavy.
Zevně: V koupelích nebo obkladech se projevují její desinfekční účinky. Mátu použijeme na špatně se hojící rány a vředy, ke kloktání při zánětech hrdla a dásní. V aromaterapii je máta oblíbená proti bolestem hlavy.
Pozn. V doporučených dávkách je úplně neškodná, proto je oblíbenou zejména u dětí a starších lidí. Máta je součástí celé řady originálně vyráběných produktů. Stále častěji se s ní setkáváme v kulinářských předpisech jako s kořením do mas a salátů. Používá se čerstvá i sušená. Máta kadeřavá, která se rovněž pěstuje, má slabší účinek a je poněkud odolnější proti mrazu, než máta peprná.
Přidat nový komentář