Tento pojem je v běžné praxi člověka poměrně neznámý, většina lidí si pod ním jen stěží dovede představit reálný obsah. Velmi často se používají výrazy "potravní doplňky", praxe lékárníků používá pojem "parafarmaceutika". Ani jeden z výrazů však není úplně správný, protože přesně nevystihuje tuto kategorii výrobků...
S vůní a chutí mentolu
Mátu zná asi každý pro její příjemnou mentolovou vůni a chuť. V našich oblastech je doloženo používání máty už od dob středověku, nejstarší důkazy o jejím využívání pocházejí z Egypta. Snad nejznámějším druhem máty je máta peprná (Menta piperita) z čeledi Hluchavkovitých. Je jednou z nejvyužívanějších léčivých rostlin.
Na co se požívá?
Máta se tradičně používá na podporu chuti k jídlu a trávení. Zvyšuje tvorbu a vylučování žluči. Působí proti křečím v trávicím traktu a usnadňuje odchod větrů. Využívá se při nachlazení. Silice se přidává do různých mastí, např. protirevmatických. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.
Něco o mátách…
V oblastech mimo tropy se v Eurasii nachází asi 15 druhů máty. Jsou to vytrvalé byliny s plazivými oddenky. Snadno se mezi sebou kříží. Obvykle netvoří semena a rozmnožují se pouze vegetativně. Máta peprná je křížence u nás rostoucí máty vodní a máty klasnaté. Bývá vysoká 40 – 80 centimetrů, má přímou lodyhu, kopinaté listy a růžové až světle fialové květy. Mátu sbíráme těsně před rozkvětem (květen-září), trhají se buď jen lístky nebo celá nať.
Z hlediska účinku je nejvýznamnější složkou silice. Hlavní obsaženou látkou je mentol.
Kdy mám užívat mátu?
Máta je vhodná při výskytu trávicích obtíží, křečí v trávicím traktu, při nadýmání a plynatosti. Hodí se pro zvýšení chuti k jídlu. Při nachlazení povzbudí dýchání.
Možná rizika užívání
Při běžném užívání u dospělého nepředstavuje žádné riziko. Máta ani její silice se nesmí podávat malým dětem. Může u nich vyvolat dušnost a ohrozit tak jejich život. Při kojení máta někdy snižuje produkci mléka. Při žlučníkových potížích je třeba užívání konzultovat s lékařem. U některých osob může vyvolat alergickou reakci.
Použití
Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, luhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.
Špatné trávení, nadýmání, křeče v břiše – máta svými protikřečovými (spasmolytickými) účinky a zvýšením vylučování žluči může přinést úlevu.
Nachlazení – protizánětlivé účinky a podpora dýchání jsou vhodným doplňkem léčby nachlazení léky. Vhodné je použití i jako inhalace.
Revmatismus – svým chladivým a znecitlivujícím účinkem přinese silice z máty ve formě krému, masti nebo gelu úlevu.
Přidat nový komentář