Společnými projevy všech forem šoku je porucha vědomí, především neklid, úzkost, apatie, somnolence až koma.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Vychází se ze zjištění, že netrénovaní zachránci obvykle nedokážou obě činnosti dobře zkoordinovat a při umělých deších na dlouhou dobu přerušují srdeční masáž. Plíce se tak sice naplňují vzduchem (a mnohdy ne příliš účinně), ale okysličená krev není dodávána orgánům, a celá činnost je proto zcela neefektivní.
Srdeční masáž má přednost
Proč je důležitější srdeční masáž? Zaprvé plíce obsahují určitou zásobu vzduchu, která desítky vteřin postačí, a zadruhé i samotnou srdeční masáží dochází k pohybu hrudní stěny, při které k malé výměně vzduchu v plicích přece jen dochází. Smyslem opatření je udržet oběh do příjezdu odborné pomoci, která pak samozřejmě zahájí podporu všech životních funkcí. Odpadá zde také riziko a obava z přenosu různých infekčních nemocí.
A jak by se měla nepřímá masáž srdce správně provádět? Dlaň jedné ruky položit palcovou stranou dlaně na střed hrudní kosti, na hřbet této ruky položit druhou ruku, naklonit se horní polovinou těla nad postiženého a s napjatými lokty začít rytmicky stlačovat hrudník do hloubky přibližně 6 cm.
Někdy je ale nutné začít nejprve s dechem
Uvedený postup nelze doporučit u dětí, kde příčina srdeční zástavy bývá nejčastěji následkem předchozího dušení, a kde je tedy naopak počáteční prodýchnutí pacienta zcela klíčové. Stejná situace je i u dospělých, kde je zjevné, že zástavě předcházelo dušení nebo tonutí.
Přečtěte si také
Bradykardie - zpomalení srdečního rytmu