Dobrý den, jemi 24let a už nějaký čas mě trápí občasná aale intenzivní bolest podbřišku, a dnes jsem si všiml že se mi nejspíš zvětšuje jedno varle. V minulosti jsem podstoupil dvě operace varikokely tak by to mohlo mít souvislost. Poradí mi někdo co stím nebo máte někdo stím už skušenost. díky
Rizikové faktory
Příčiny vzniku nádorů varlat nejsou známé. Rizikový faktor je jakýkoliv faktor, který zvyšuje riziko vzniku různých typů nemocí, včetně nádorů. Existuje několik faktorů, které se dávají do souvislosti se zvýšeným rizikem rozvoje nádoru varlete. To ovšem neznamená, že pokud má někdo určitý rizikový faktor, tak jednoznačně onemocní nádorem varlete.
Prevence nádorů varlat
Neexistují všeobecně platné zásady a doporučení pro prevenci nádorů varlat. Jedinou známou prevencí je včasná úprava nesestouplého varlete (orchiopexie), a to ideálně mezi 12. – 18. měsícem věku. Ovšem ani včas provedená orchiopexie jednoznačně před vznikem nádoru varlete nechrání, pouze snižuje toto riziko o 2,5 – 3 %. Ani metoda samovyšetření varlat není preventivní metodou, je však metodou včasného záchytu a může tedy fungovat jako prevence pokročilého onemocnění.
Léčba
Nádory varlat patří mezi vyléčitelné typy nádorů. Výsledky léčby se za poslední desetiletí vlivem pokroku v oblasti diagnostiky i léčby dramaticky zlepšily. Dnes lze vyléčit více než 85 % pacientů se zhoubným nádorem varlete, a to i v pokročilém stadiu při přítomnosti metastatické nemoci. Ovšem je nutno si uvědomit, že 15 % pacientů i přes veškerou moderní medicínu nedokážeme pomoci.
Základním a prvním léčebným postupem je operace - vždy se odstraňuje celé varle přes tříselný kanál (orchiektomie). Odstranění pouze ložiska nádoru se zachováním zbytku varlete není standardní postup, hrozí riziko neúplného odstranění nádoru.
Dle výsledku histologického vyšetření (určí přesný typ nádoru, ohraničení vůči okolí) a rozsahu nádoru v těle se určí přesný léčebný plán.
U dospívajících a mladých lidí je základem léčby chemoterapie. Dle typu nádoru se liší její kombinace a počet léčebných cyklů. Radioterapie je používaná pouze u specifického typu nádoru (seminom), který je v mladém věku velmi vzácný.
Je nutno si uvědomit, že včasná diagnóza znamená menší rozsah nemoci v těle, proto i léčba v případě časného příchodu k lékaři nemusí být tak agresivní. U lokalizovaných nádorů varlat bez přítomnosti metastáz je dostatečnou léčbou podání 2 - 3 bloků méně agresivní chemoterapie, u pokročilých forem onemocnění je nutno podat minimálně 6 bloků agresivní chemoterapie.
Jestli potřebujete nějaké doplňující informace nebo chcete sdělit ostatním své zkušenosti nebo dojmy, rozhodně nám napište. Dispozici je vám diskuse nebo mail.
Přidat nový komentář