Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.
Nádory varlat se bohužel týkají i dospívajících chlapců - je to nejčastější zhoubné onemocnění mezi 15.-40. rokem věku. Jejich výskyt neustále narůstá. V České republice se za posledních 20 let jejich ztrojnásobil. Přesto jsou informace a znalosti o tomto typu nádoru, jeho výskytu, příznacích, rizikových faktorech, možnostech prevence či metodách časného záchytu v široké veřejnosti minimální.
Co jsou nádory varlat
Varlata jsou mužský párový pohlavní orgán. Jsou uloženy v šourku, do kterého se dostávají v průběhu nitroděložního vývoje tříselným kanálem. Varlata jsou hormonálně stimulována mužským pohlavním hormonem testosteronem, od puberty produkují mužské pohlavní buňky - spermie, které jsou tvořeny zárodečnými buňkami ve varlatech.
Ne každý nádor ve varleti je nádor zhoubný (rakovina). Nezhoubný (benigní) nádor je rozpoznán většinou v podobě hmatné bulky, která je dobře ohraničena od okolní tkáně varlete. Může se projevovat stejnými příznaky jako nádor zhoubný a samovyšetřením ani zobrazovacími metodami nelze jednoznačně odlišit zhoubný nádor od nezhoubného. Proto je vždy nutné vyšetření u odborného lékaře - urologa s následnou operací a histologickým vyšetřením nádoru. Nezhoubné nádory (zralé teratomy) jsou častější u chlapců do 5 let.
Zhoubné nádory varlat vyrůstají většinou ze zárodečných buněk varlat. Riziko pozdního rozpoznání, oddálení správné diagnózy a léčby může vést k rozšíření nádoru cestou krevních a lymfatických cév do těla a vytvoření vzdálených ložisek nádoru - metastáz. Zhoubné nádory varlat vytvářejí metastázy v průběhu několika málo měsíců (1 - 2 měsíce) nejčastěji do lymfatických uzlin v břichu, do plic a do jater. Při pokročilém onemocnění však můžou být postiženy téměř všechny důležité orgány těla (mozek, kosti, kostní dřeň).
Kromě nádorů vyrůstajících ze zárodečných buněk varlat může zhoubný nádor vyrůstat i z obalů varlete, z pojivové tkáně (tzv. paratestikulární rhabdomyosarkom), který je typický pro pubertální věk a dospívající. Jedná se o velmi agresivní nádor velmi rychle tvořící metastázy.
Příznaky nádoru varlat
Vzhledem k uložení varlat v šourku jsou varlata snadno přístupná zraku a pohmatu. Je proto velmi důležité, aby všichni mladí muži znali příznaky, které by mohly znamenat nádor varlete:
- jakákoliv změna velikosti a objemu varlete, většinou zvětšení varlete (někdy se může varle i zmenšit!)
- hmatná bulka, hrbolek či nepravidelnosti povrchu varlete nebo ztvrdnutí varlete
- ze začátku je nádor varlete nebolestivý, postupně se může přidat tupá bolest, pocit tíhy v šourku. Náhlá prudká bolest většinou znamená jinou příčinu obtíží (zánět, infarkt varlete, torzi = náhlé otočení varlete kolem své osy, "zaškrcení" cév a nedokrvení varlete)
Pokud tyto příznaky nevymizí v průběhu 2 týdnů, je nutno vyhledat lékaře. Kromě těchto příznaků se někdy může objevit zduření prsních žláz (gynekomastie) s pocitem napětí či zvýšené citlivosti bradavek. Někdy patří mezi první klinické příznaky bolesti břicha či bolesti zad, převážně v bederní oblasti. Většinou jsou již příznakem postižení lymfatických uzlin v břichu metastázami.
Kampaň Máš koule?
Byla spuštěna na konci října 2010 na popud primářky MUDr. Viery Bajčiové, CSc. ve spolupráci s Nadačním fondem dětské onkologie Krtek.
"Kampaň inicioval Nadační fond Krtek, který spolu s lékaři KDO v Brně pečuje o děti a mladistvé léčené s různými typy nádorových onemocnění. A právě zkušenost, kdy stále více pacientů s tímto typem onemocnění dochází na vyšetření pozdě, tzn. v již velmi pokročilém stadiu choroby, přivedlo lékaře a Nadační fond Krtek na myšlenku ´spustit´ kampaň, která by vedla k oslovení mladých chlapců a mužů, ať si více všímají změn na svém těle a nepodceňují péči o své zdraví. Diagnostika i "laické" objevení příznaků tohoto onemocnění je totiž poměrně jednoduché - projevy choroby jsou znatelné (rozpoznatelné) na první pohled či pohmat. Cílem kampaně je zjednodušeně řečeno přimět mladé muže, aby nepodceňovali příznaky a neotáleli s návštěvou lékaře," vysvětluje primářka Bajčiová. Více se dočtete na stránkách www.maskoule.cz.