Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
(Asperula odorata L.)
Příprava čaje
1 čajovou lžičku řezané natě přelijeme šálkem vroucí vody (cca 2 dcl). Pijeme dvakrát denně.
Užívaná část
Nať (Herba asperulae) |
Sběr a sušení
Nať sbíráme před obdobím kvetenírostliny. Dbáme na to, abychom nať dobře prosušili, neboť v opačném případě hnědne a znehodnocuje se. Teplota při sušení nemá překročit 35 st. C.
Jak vypadá
Vytrvalá bylina se vzpřímenou čtyřhrannou lodyhou. Listy jsou uspořádány do přeslenů. Jedním z charakteristických znaků je zdrsnění úzkých kopinatých listů na okrajích. Na koncích lodyh vyrůstají drobné bílé květy. které spolu tvoří vrcholičnaté laty. Kvete v květnu a červnu.
Kde se rostlina vyskytuje
Mařinku najdeme v lesích.
Co mařinková nať obsahuje
Pro rostlinu je charakteristický kumarinový glykosid, ze kterého se uvolňuje kumarin. Dále jsou zde třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, vitamín C a další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na náš organismus.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Vojáci ji nosili na helmách aby jim přinesla štěstí v bitvách. Sušená se v Německu přidávala do oblíbeného jarního nápoje. Její vůně odpuzovala hmyz.
Dnes: používá se jak vnitřně tak zevně.
Vnitřně: Droga má především zklidňující účinek, kterého můžeme využít při nespavosti, neklidu, obtížích trávicí trubice (např. nadýmaní) vyvolaných na nervovém podkladě. Mařinka také napomáhá cirkulaci krve, působí uvolnění hladkého svalstva a mírně podporuje vylučování moči.
Zevně: Při zevním použití vyniknou protizánětlivé vlastnosti, takže mařinku můžeme použít při nemocích kůže s hnisavými vyrážkami.
Pozn.: V kombinaci s jinými drogami se mařinka používá při varixech (křečových žilách).
Upozornění: Vzhledem ke svým obsahovým látkám se mařinka nesmí užívat dlouhodobě.
Foto: Internet
Přidat nový komentář