Je to uz vice nez 11 mesicu od doby, kdy jsem prestala kojit, ale pokud si zmacknu bradavky, stale jeste mi z obou prsou tece mleko. To samo o sobe neni nic zvlastniho, ale pred cca 2 tydny jsem zjistila, ze z jednoho prsu vyteka po kapickach i tmava, temer cerna tekutina. Gynekolozka ji oznacila jako krev a vysvetlila mi, ze pry se jedna s nejvetsi pravdepodobnosti o papilom, ktery roste v jedne z mlecnych zlaz. Mamograf ani ultrazvuk ale nic takoveho neodhalily a cerna tekutina z prsu vyteka porad. Jaka muze byt pricina a co se s tim da delat? Dekuji za Vase rady a nazory.
Mamografie je velice důležité vyšetření, které hraje významnou roli v boji proti rakovině prsu. Včasná diagnóza nádoru je pro úspěšnou léčbu zásadní, a proto byla diagnostickým postupům věnována zvláštní pozornost lékařských odborníků.
Výsledkem jejich snahy je propracovaný screeningový program, který se stal základním pilířem boje s touto zákeřnou chorobou. Pojem screening označuje v lékařské terminologii preventivní vyšetření, které se provádí u velké části populace. Screeningové vyšetření musí být levné, jednoduché, co nejvíc bezpečné, spolehlivé a mělo by s velkou pravděpodobností být schopno zachytit chorobu ve fázi, kdy je možné ji vyléčit. Tyto parametry splňuje právě mamografické vyšetření.
Princip mamografie
Mamograf není nic jiného než speciální typ rentgenového přístroje. Při vyšetření je tkáň prsu jemně stlačena deskou přístroje, což zajistí lepší kvalitu a přehlednost snímku, a následně je prozářena slabší dávkou rentgenového záření. Po provedení vyšetření musí snímek prohlédnout a vyhodnotit lékař.
Příprava na vyšetření
Samotné vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu kromě svléknutí do půlky těla těsně před vyšetřením.
Význam mamografie
Mamograf umí najít nádorová ložiska, která jsou nehmatná, a to z něj činí mocný nástroj prevence. Screeningový program v České republice umožňuje ženě nad 45 let bezplatné mamografické vyšetření jednou za dva roky. U žen s výraznými rizikovými faktory vzniku nádorového onemocnění prsu (např. výskyt rakoviny prsu u blízkých příbuzných) může lékař mamografická vyšetření indikovat v mladším věku či v častějších intervalech.
Požádá-li o preventivní vyšetření na mamografu žena mladší 45 let či žádá-li žena ve věku nad 45 let v intervalech kratších než jsou ony dva roky, musí si vyšetření uhradit sama. Cena vyšetření není nijak vysoká a pohybuje se řádově ve stovkách korun.
Kromě preventivního programu lze mamografické vyšetření provést tehdy, nalezne-li žena (či její lékař) při pohmatovém vyšetření prsu neznámou rezistenci. Mamograf pak slouží k upřesnění velikosti a polohy ložiska a k rozlišení zhoubných a nezhoubných útvarů.
Vzhledem k tomu, že mamograf dokáže nalézt i drobná nehmatná ložiska, existuje velice slušná šance, že nalezený nádor je teprve v počátečním stádiu, kdy jej lze úspěšně vyléčit.
Omezení metody
Rentgenové záření mamografu umí mnohem lépe zobrazit prs s vysokým podílem tukové tkáně, což je běžné u žen vyššího věku. U mladých žen se proto při vyšetření prsu používá spíše ultrazvukové vyšetření. Ultrazvuk má oproti mamografu i tu výhodu, že nevystavuje prsy žen účinkům rentgenového záření.
Rizika mamografického vyšetření
V lékařských kruzích se vedou diskuze o bezpečnosti mamografu. Někteří lékaři zastávají názor, že záření z mamografu může v prsu způsobit nádorové změny a tím se paradoxně stát vyvolavatelem rakoviny prsu. Velké množství odborníků tyto informace vyvrací a poukazují na absenci hmatatelných důkazů. V mnohdy protichůdných tvrzeních je těžké se vyznat a já osobně bych doporučil použít selský rozum. Moderní mamografické přístroje pracují s minimálními dávkami záření, a proto je riziko logicky velmi nízké. Na druhou stranu je nutné uznat, že riziko není nulové. Na druhou stranu to samé můžeme říci o jakémkoliv jiném rentgenovém vyšetření a jistě mezi námi není skoro nikdo, kdo v životě neměl ani jeden rentgen. Vzhledem k počtu životů, které mamografické vyšetření zachrání, je riziko screeningových vyšetření minimální.
Znáte někoho, komu mamografie zachránila život? Už jste vyšetření absolvovaly? Podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskusi nebo nám napište!
Přidat nový komentář