To je zajímavá informace, že ten, kdo má v rodině rakovinu prsu, má jít na vyšetření deset let předem, než bylo objevena rakovina u jiného člena domácnosti. Rakovinu jsme konzultovali na stránkách Komunity 111 několikrát, a pořád se člověk dozvídá nové věci.
„Otázka kdy přijít je zásadní – čím dřív se na případný nádor přijde, tím lépe se léčí a vyléčí. V České republice máme velmi dobře nastavený screeningový program. Některé ženy by však neměly čekat, až jim bude 45 let, kdy mohou začít na mamografická vyšetření chodit bezplatně. Je to především tehdy, kdy mají v rodině dědičnou zátěž. V tom případě by měly jít na prevenci deset let před tím, než onemocněla nejmladší z příbuzných,“ radí MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D., primářka Breast Unit Prague centra (Mamma centrum Háje).
Zhruba ve dvaceti letech by měla každá žena, bez ohledu na to, zda se rakovina prsu v rodině vyskytla, začít se samovyšetřováním. Některé ženy mají tendenci čekat, až vyšetření prsu provede jejich gynekolog, ale vždy je lepší, když se ho naučí samy. A pokud v prsu nějakou bulku nahmátnou, měli by trvat na jejím vyšetření. „Mladým ženám doporučujeme, aby se na vyšetření prsu objednaly vždy, když mají o stavu své prsní žlázy nějakou pochybnost. To i tehdy, když jejich gynekolog nebo praktický lékař budou vyšetření považovat spíše za zbytečné. Je všeobecnou chybou podceňovat hmatné bulky i ostatní příznaky u mladých žen, zdravotník si prostě nechce připustit, že pacientka, která je ve věku jeho dcery, by mohla již mít zhoubné onemocnění prsu. Není dobré nechat se uchlácholit nepodloženým tvrzením, že o nic nejde. Každá z nás musí v pudu sebezáchovy udělat vše pro to, aby byla co nejdříve zdravá,“ říká lékařka.
Mamograf a ultrazvuk se doplňují, někdy stačí jen jedna metoda
Základem screeningu i diagnostiky je mamografické vyšetření. To neplatí pro ženy do 35 let, u kterých většinou stačí pohmatové vyšetření v kombinaci s ultrazvukovým vyšetřením.
„Struktura prsní žlázy je dána geneticky, nemění se při kojení ani užíváním hormonální antikoncepce. I některé starší ženy mají takovou strukturu žlázy, která je při mamografickém vyšetření hůře přehledná a menší ložisko by nemuselo být dostatečně vidět – proto je v některých případech zapotřebí doplnit ho také ultrazvukem. Jen odborník musí určit, které vyšetření je pro konkrétní žen nejvhodnější. Obecně doporučujeme, aby si žena vybrala jedno pracoviště, kam bude pravidelně docházet – protože je velkou výhodou, jestliže má radiolog k dispozici porovnání předchozího snímku a může porovnávat s aktuálním stavem,“ říká dr. Skovajsová.
V České republice má na preventivní vyšetření prsů mamografem nárok každá žena ve věku od 45 let bez omezení horní věkové hranice. V případě rodinné anamnézy se ale rozhodně vyplatí si mamograf či ultrazvuk zaplatit dřív a v situaci, kdy si nahmatáte v prsu bulku, s ním neváhat a jít okamžitě.
V této souvislosti je nutné poznamenat, že rakovinou prsu může onemocnět i muž. Jak se pak nemoc projevuje a co dělat, to se dozvíte z článku s odborníky.
Přidat nový komentář