Osteoporóza je nemoc starých lidí. Následky osteoporózy se v naprosté většině projevují až v pozdějším věku, kdy je stupeň odvápnění (demineralizace) kosti již pokročilý. Je nutno mít na paměti, že základ pro dostatečnou mineralizaci kostí se vytváří vlastně již v období dospívání.
„Poprvé jsem si na bolest kloubů na rukou a v rameni začala stěžovat někdy kolem padesátky. Ráno mi chvíli trvalo, než jsem ruku rozhýbala – po tu dobu jsem měla prsty jakoby oteklé a nemotorné. Tenkrát jsem šla poprvé k lékaři, který konstatoval, že mám artrózu. Když jsem se ptala, kde jsem k ní přišla, tak mi řekl, že to je naprosto normální civilizační choroba, důsledek příliš bohaté stravy a chudého pohybu. Uvědomila jsem si také, že moje maminka trpěla také na bolest kloubů – ona měla postižená kolena, takže svou roli hrála i dědičnost. U mne to bylo navíc i prací, při které jsem celý život zatěžovala víc právě pravou ruku,“ vypráví Magda o začátku své léčby.
Příčiny vzniku artrózy popisuje i ortoped, MUDr. Daniel Bělík z Centra zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace v Praze-Střešovicích: „Jednou z hlavních příčin bývá obezita, důležité jsou i nevhodné sportovní aktivity, těžké úrazy či vrozené vady pohybového aparátu. Mladší nemocní už dnes nejsou žádnou výjimkou. Po ukončení růstu se postupně chrupavky opotřebovávají. Tento stav zprvu pacient nepozoruje, později se však projevuje bolestí, která v pokročilejších stadiích může být téměř nesnesitelná a může vést až k těžké invaliditě.“
I Magda měla strach z toho, že nemoc bude postupovat a ruka bude stále nešikovnější. „Moje problémy se vždy zhoršovaly večer, ale i když se měnilo počasí nebo když jsem něco těžšího zvedla. Také jsem cítila, že jsou klouby hůř pohyblivé. Dělala jsem proto všechno, co mi doktor doporučil. Jasně mi ale řekl, že to je hlavně boj o zpomalení jejího postupu, než o naprosté vyléčení. Mně v tu chvíli ale stačilo ujištění, že mne to bude méně bolet a na ruku se budu moci lépe spolehnout. Takhle byl problém se ráno učesat, obléknout se do rukávu nebo třeba pověsit prádlo,“ vypráví Magda.
Lékař jí jako léčbu nabídl léky na snížení bolesti, kloubní výživu a fyzioterapii – ovšem s tím, že pokud to nepomůže, pak je operace nevyhnutelná. „Na jeho doporučení jsem pravidelně jedla preparáty na výživu kloubů, cvičila, chodila na masáže. A právě při čekání na jednu masáž jsem se dala do řeči s paní, která měla velmi podobné problémy, ovšem byla na tom o mnoho lépe. Měla totiž za sebou léčbu za pomoci teplých obkladů, laserem a potom i světlem. Ukázalo se, že právě jejich působení na bolest zabralo snad i lépe, než léky - takže jsem se také rozhodla vyzkoušet je. Zatím nemám zcela vyhráno, ale zlepšení cítím. Na moji ruku dobře zabírá teplo a laser – vždy cítím úlevu, bolest i pocit napětí díky nim mizí,“ říká.
Čtěte také:Úleva od bolestí svalů,šlach a kloubů