Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
ODPOVĚĎ:
Zdravotní pojišťovna hradí za zákonem stanovených podmínek přepravu pojištěnců vozidly zdravotnické dopravní služby (zdravotní transport), případně náhradu cestovních nákladů u přepravy soukromým vozidlem. Proplácení cestovních náhrad za cesty běžným způsobem (hromadnou dopravou) není možné, a to již řadu let.
Čtěte také: Máte nárok na ošetření u jiného než registrujícího lékaře?
Zdravotní transport do smluvního zdravotnického zařízení, z něj do místa trvalého nebo přechodného pobytu nebo do ústavu sociální péče, mezi zdravotnickými zařízeními a v rámci zařízení je hrazen v případě, že zdravotní stav pojištěnce podle vyjádření ošetřujícího lékaře, který tuto přepravu indikuje, neumožňuje přepravu běžným způsobem bez použití zdravotnické dopravní služby. Lékař pak vystaví pacientovi Příkaz ke zdravotnímu transportu.
Pacient, který má ze zdravotních důvodů nárok na hrazenou přepravu, se může rozhodnout cestovat soukromým vozidlem místo sanitkou a má nárok na náhradu cestovních nákladů, pokud ošetřující lékař takovou dopravu předem schválí a vystaví mu tiskopis Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem. Zdůrazňujeme ale, že vozidlo musí řídit jiná osoba než pacient. Tento požadavek koresponduje s tím, že jde o pacienta, jehož aktuální zdravotní stav neumožňuje přepravu běžným způsobem, a takový zdravotní stav samozřejmě ani neumožňuje řídit vozidlo.
Čtěte také: Má praktický lékař povinnost vykonávat návštěvní službu?
Jestliže zdravotní stav pacienta nevyžaduje přepravu do nebo ze zdravotnického zařízení za použití zdravotnické dopravní služby, nevzniká ani nárok na hrazení cestovních nákladů. Větší vzdálenost ani špatná dopravní dostupnost na věci nic nemění.
Vystavený tiskopis Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem se vztahuje na cestu tam i zpět, případně i na opakované cesty k jednomu poskytovateli zdravotních služeb (max. 10 jízd). Vždy musí být vyplněna kolonka „Důvod k transportu“, přičemž je nutné uvést zdravotní zdůvodnění pro úhradu přepravy (vyjádření typu „vyšetření“ apod. nelze považovat za zdůvodnění). K potvrzení o absolvovaném vyšetření slouží druhá strana dokladu. Kdyby cílový poskytovatel zdravotních služeb z jakéhokoliv důvodu návštěvu pacienta nepotvrdil, nárok na proplacení cestovních nákladů zaniká.
Čtěte také: Kdy máme nárok na dopravu k lékaři sanitkou?
Proplácí se pouze počet ujetých kilometrů za nejkratší cestu z místa výjezdu do místa určení, a to vždy jen jízdy s pacientem. Výše úhrady je stanovena v souladu s cenovým předpisem Ministerstva zdravotnictví ve výši 6,10 Kč za 1 km (pro jízdy uskutečněné od 1. 1. 2019 do 31. 12. 2019).
Zdroj: www.vzp.cz