Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.
Dále je důležité se promyšleně vyhýbat všemu, co by umožnilo přenos slin do úst dítěte. Při podávání výživy dítěti z láhve se nikdy správná teplota nezkouší tím, že by se trochu upilo přes dudlík. Jakmile už přijde na řadu lžička, nesmí se používat systémem "jednou maminka, jednou tatínek a jednou Adélka…“ a totéž platí o hrnečku. O tom, že by dítě nemělo usínat u prsu nebo dokonce u kojenecké láhve se slazeným nápojem, už jsme mluvili.
Když už dítěti mateřské mléko jako zdroj tekutin nestačí, je správné, zejména na noc, dávat dítěti pít neslazený dětský čaj a pokud možno ho nezvykat na sladké. Je třeba dávat pozor i při hrách. Dítě by nemělo sahat prsty dospělým do úst, protože určitě si bude sahat i do své pusinky. Dospělí by také neměli ze stejného důvodu "omývat" zašpiněné dětské prstíčky ve svých ústech, o dudlíku ani nemluvě. Divíte se, proč tyto detaily tak zdůrazňuji? Jednoduše proto, že tyto zlozvyky, které infektu dětských úst kariogenními mikroorganismy napomáhají, jsou v mnoha rodinách intenzivně zakotveny. Přitom protiifekcní chování v péči o dítě není chováním chirurgova týmu vůči pacientovi na operačním sále a radost matky a dítěte z podávání výživy a láskyplných her nikterak neutrpí omezením výše uvedených zlozvyků.
Velice nebezpečným zlozvykem je namáčet dudlík do něčeho sladkého, např. do medu, zavařeniny a podobně. Maminky to obvykle zapírají, ale setkáme-li se u 2 – 3letého dítěte s rozsáhlou devastací mléčného chrupu zubním kazem, obvykle ten zlozvyk nakonec přiznají.
Často se objevuje otázka, kdy začít u dítěte s čistěním zubů. Názory odborníku se různí, ale shoda je v tom, že >po prvním roce života dítěte už by se měly jeho zoubky čistit pravidelně, alespoň jednou denně. Na trhu jsou i čisticí pomůcky pro první prořezané zoubky. Jsou to jednak tzv. prstáčky, gumové návleky na prst s naznačenými štětinkami, kterými maminka může "ošmidlat" první zoubky.
Mladším batolatům je možné svěřit tzv. kousáčky, malé kartáčky, které mají měkké štětinky na obě strany. Dítě, které si rádo vkládá do pusinky rozličné předměty, se naučí do kousáčku kousat. To je samozřejmě jen hra na čistění zoubku, ale dítě si snáze zvykne na opravdové čistění, které pak provádí maminka. Sortiment dětských zubních kartáčku i zubních past pro děti je dostatečný. Zubní lékař nebo dentální hygienistka nejlépe poradí, co si opatřit. Startovní zubní pasty pro malé děti by měly obsahovat méně fluoridu a neměly by obsahovat ani výrazné, ale ani ovocné chuťové ingredience. Ty první by dítě mohly dráždit a znepříjemňovat čistění, ty druhé by je mohly svádět k polykání pasty, což je také nevhodné.
Do dvou až tří let dítěte by se měly zubní pastou vždy jen "umazat" konce štětinek, teprve ve třech letech se může dát na kartáček množství pasty velikosti hrášku. Do tří let by se měly dětem čistit zoubky pravidelně alespoň jednou denně, nejlépe při večerním koupání. Pak ale už nic sladkého před spaním.
Chcete mít jistotu, že se ve vašich ústech nevyskytují bakterie zubního kazu? Požádejte lékaře o provedení mikrobilologického testu.
Přidat nový komentář