Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Jestliže byste na Slovensku potřebovali lékařskou péči, ať už při úrazu nebo onemocnění, můžete se rozhodnout až podle situace, zda předložíte doklad o cestovním zdravotním pojištění, nebo svůj český průkaz pojištěnce, který je zároveň Evropským průkazem zdravotního pojištění. Ten se hodí, zejména kdyby váš případ spadal do výluk z komerčního pojištění. Obě varianty lze tedy kombinovat.
Průkaz EHIC by měla akceptovat všechna zdravotnická zařízení, která mají smlouvu s některou ze slovenských veřejných zdravotních pojišťoven. Těmi jsou Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera či Union. U lékaře si budete muset vybrat jednu z nich jako tzv. výpomocnou pojišťovnu, která péči o vás zaplatí a následně ji přeúčtuje vaší české pojišťovně. Nárok na ošetření budete mít jak při úrazu, tak i při náhlém onemocnění nebo zhoršení zdravotního stavu (nevolnost, závratě, horečky, náhlá bolest zubů, ale i zdravotní potíže související s již existujícím chronickým onemocněním).
Čtěte také: Podchlazení a omrzliny - příznaky, pomoc a prevence
Pokud zvolíte ošetření "na pojišťovnu", budete muset zaplatit případnou spoluúčast. To na Slovensku naštěstí nejsou nijak vysoké částky. Neplatí se za ošetření v ambulanci ani za pobyt v nemocnici či za lékařskou péči a léky poskytnuté během hospitalizace. Při pobytu v nemocnici platí spoluúčast jen doprovázející osoba, a to 3,32 eura za noc (s výjimkou doprovodu dětí do 3 let). Za využití pohotovostní služby je spoluúčast 1,99 eura (pokud nenásleduje hospitalizace), dále se platí 0,07 eura za km jízdy při převozu dopravní zdravotní službou (ale neplatí se za převoz záchrannou službou u akutních stavů). U stomatologického ošetření jsou hrazeny pouze náklady na použitý standardní materiál; pokud byste chtěli nadstandard, cenový rozdíl si budete muset uhradit. V lékárně se platí 0,17 eura za recept a spoluúčast v závislosti na kategorii léku – léky jsou podobně jako u nás plně hrazené, částečně hrazené a nehrazené. Poplatek 0,17 eura se neúčtuje se, platí-li si předepsaný lék sám pacient.
Čtěte také: Jak je to s hlášením úrazu zdravotní pojišťovně
Pokud byste byli nuceni uhradit celou zdravotní péči v hotovosti, schovejte si originály účtů, dokladů o zaplacení a příslušné lékařské zprávy a obraťte se pak na svoji zdravotní pojišťovnu v České republice se žádostí o refundaci. K takové situaci může dojít např. proto, že u sebe nemáte průkaz EHIC, nebo proto, že jste se "na pojišťovnu" nechali ošetřit ve zdravotnickém zařízení, které není napojeno na tamní systém veřejného zdravotního pojištění. Počítejte ale s tím, že refundace neznamená, že klient předloží účtenku a dostane příslušnou částku! Žádost o refundaci musí pojišťovna posoudit ve správním řízení.