Lymfatické (mízní) uzliny, slezina, brzlík a lymfatická tkáň roztroušená v játrech, plicích, střevě a kostní dřeni jsou součástí lymfatického systému, který hraje hlavní roli v ochraně organizmu proti infekcím a nádorovému bujení.
Otok neboli edém je nadměrné hromadění tekutiny v mezibuněčném prostoru. Může vznikat nejen po operaci, při úrazu, zánětu či alergii, ale také jako důsledek kardiovaskulárních chorob nebo nedostatečnosti žilního či lymfatického systému. Právě otoky spojené s žilní a lymfatickou nedostatečností často přecházejí do chronické podoby. Jedním z méně známých způsobů léčby těchto problémů je tzv. lymfotaping.
Čtěte také: Otoky nohou - jejich druhy a jak s nimi bojovat
Lymfotaping
Tuto metodu vyvinul v 70. letech minulého století japonský chiropraktik dr. Kenzo Kase. Založil jí na znalostech kineziologie, což je věda o mechanických zákonitostech pohybového ústrojí. Metodu si v roce 1979 nechal patentovat pod názvem Kinesio Taping Method a definoval jí jako: „způsob léčby založený na vlastním, přirozeném procesu hojení, kdy se k léčbě využívá speciální pásky“. Jedná se o aplikaci kinesio tapů, které jsou známy spíše ze sportu, kde se využívají k aktivaci či uvolnění svalů, fascií, vazů, šlach nebo kloubů. Pásky však pozitivně ovlivňují také cévní a lymfatický systém a zmenšují otok. Po celou dobu aplikace probíhá v místě nalepení i v okolí jemná lymfodrenáž, zvýšené prokrvení a aktivace analgetického systému.
Tejp je elastická, přilnavá páska z vysoce kvalitní bavlny, která má podobné vlastnosti jako lidská pokožka. Je schopná se natáhnout a zase smrštit. Na tělo se přichycuje pomocí lékařské pryskyřice, která ve většině případů nezpůsobuje alergické reakce. Obvykle se nechává podle potřeby nalepený několik dní, většinou týden. Páska je voděodolná a pacienta žádným způsobem neomezuje v běžném životě.
Aplikace speciální elastické tejpovací náplasti má své místo v ovlivnění lymfatických otoků zvláště v těch lokalizacích nebo u těch pacientů, kde je obtížná aplikace zevní komprese. Velmi se osvědčuje při edémech v oblasti hlavy a krku, hrudníku, prsu, zad a oblasti podbřišku. Příznivě ji přijímají děti kojeneckého a batolecího věku, kde je používána jako alternativu kompresivní bandáže dolních i horních končetin. V neposlední řadě je indikován lymfotaping u nemocných, kde není možné použít v léčbě kompresivní bandáž (poruchy prokrvení dolních končetin, neuropatie apod.).
Čtěte také: Tajemný lymfatický systém aneb Co nám proudí v těle
Lymfotaping je nejčastěji využíván na:
- prodloužení účinku lymfodrenáže
- dlouhodobá podpora lymfatického systému
- úleva od bolesti
- odstranění otoků
- urychlení regenerace po úrazech
- urychlení regenerace po operacích
- podpoření rehabilitačních technik
- obnovení hybnosti končetin
- odstranění křečovitých stavů
Kontraindikace
- nádorová onemocnění
- křečové žíly
- alergická reakce
- nezhojené jizvy
- poranění kůže
- mateřská znaménka, bradavice
- lupénka, exémy, plísně, atp.
- akutní bakteriální či virové onemocnění
- horečnaté stavy
Aplikace lymfo-tapingu dále není vhodná pouze o nemocných s otoky na podkladě ledvinného, jaterního a srdečního selhávání. Velká opatrnost je také nutná u pacientů, léčených glukokortikoidy. Výsledkem podávání těchto léků je často atrofie kůže a nalepení pásky u těchto nemocných pak není vhodné.
Čtěte také: Lymfodrenáž vám pomůže zhubnout, odstranit celulitidu a zvýšit imunitu
Vlastní průběh procedury
Jedná se o aplikaci elatické nalepovací bavlněné pásky různých barev, která obsahuje speciálně vrstvené lepidlo, je hypoalergenní, voděodolná, propouští vzduch a vlhkost, umožňuje několikadenní nošení. Páska se pokládá na kůži tak, aby docházelo k postupnému ovlivnění a zlepšení funkce pod ní se nacházejících míznic, odtoku mízy z postižených partií směrem k nepostiženému míznímu systému. Směr nalepení pásky určuje směr toku mízy – pro správnou aplikaci je tedy nezbytně nutná znalost anatomie mízního systému a příčiny jeho poruchy. Tejpovací páska u nemocných s lymfedémem proto patří vždy do rukou zkušeného lymfoterapeuta, který absolvoval speciální kurz lymfo-tapingu.
Dle citlivosti jednice může dojít k lehkému zčervenání pokožky kolem pásky, pocitům lechtání, svědění - jedná se o reakci na zvýšené prokrvení!