V časném stadiu onemocnění je typickým příznakem pomalu se šířící červená skvrna, zvaná erythema migrans.
Někdy je snadné projevy nemoci zachytit, jindy lze mnohé přehlédnout. Na boreliózu může kromě červené skvrny s bílým středem ukazovat mírně zvýšená teplota, malátnost a nevolnost. Ovšem někdy se ani tyto příznaky neobjeví. Nemoc se ve vašem těle prostě schová a dá o sobě vědět až chronickým zánětem kůže, zánětem kloubů a šlach, potížemi s nervovou soustavou nebo napadne srdce nebo oči. Na to, že máte boreliózu, můžete přijít klidně až za několik let.
Čtěte také: Proč se bát klíštěte?
Fáze 1: Počáteční fáze (1 den až 4 týdny)
První doba onemocnění se rozvíjí dny až týdny po nakažení. Nejčastějším projevem je červená skvrna s bílým středem (tzv. erythema migrans) v místě, kde bylo přisáté klíště. Dále se mohou objevit příznaky podobné chřipce, s vyrážkou nebo bez.
Příznaky také zahrnují:
- Nedostatek energie.
- Bolest hlavy a ztuhlý krk.
- Horečka a zimnice.
- Bolesti svalů a kloubů.
- Oteklé lymfatické uzliny.
V některých případech se v první fázi nemoci nemusí objevit žádné potíže, nebo jsou tak mírné, že je pacienti přejdou bez povšimnutí.
Čtěte také: Měsíc sledujte místo, kde jste měli klíště
Fáze 2: Šíření infekce (1 až 4 měsíce)
Druhé stadium lymeské boreliózy se většinou dostavuje 1–4 měsíce po nakažení. V této době nemoc postihuje klouby, nervový systém či srdce. Tato fáze nastává, jestliže se dříve neobjevily žádné příznaky, a borelióza tedy nemohla být léčena, nebo pokud terapie v první etapě nemoci neproběhla řádně. V této době rozšířené infekce je vhodná doba na krevní testy.
Příznaky v druhém stadiu zahrnují:
- Bolest, slabost či brnění končetin.
- Obrnu lícního nervu.
- Bolesti hlavy, závratě, strnutí šíje, poruchy soustředění a vidění.
- Otoky a bolesti kloubů.
- Zánět spojivek.
- Poruchy srdečního rytmu.
- Pálení kůže, její necitlivost, mravenčení.
- Potíže s močovým měchýřem či střevy.
- Boreliový lymfocyt – drobná nafialovělá boulička pod kůží.
- Dlouhodobý pocit únavy a vyčerpání.
Skvrna, která se na počátku boreliózy objevuje v místě přisátí klíštěte, se může v druhém stadiu nemoci přemístit i na další části těla.
Taková fáze choroby už se neobejde bez dlouhodobé léčby a je možné, že zanechá trvalé následky. Problém tkví v tom, že tyto příznaky se často objevují jednotlivě nebo v různou dobu a lékaři si je neumí dát do souvislostí, stejně jako je nemusí napadnout s boreliózou spojovat dlouhodobý pocit únavy a vyčerpání.
Čtěte také: Lymská borelióza - riziko nákazy odhalí domácí test
Fáze 3: Pozdní stadium nemoci (několik měsíců až let po nákaze)
Pokud není lymeská borelióza řádně a včas léčena, může po měsících či letech od nakažení přejít do třetího stadia. V této fázi mohou být příznaky choroby podobné (zaměnitelné) s roztroušenou sklerozou. Borelioza se také pokládá za jednoho z možných vyvolávajících činitelů této autoimunitní nemoci. Pacienti pociťují extrémní únavu a mnohdy dochází k trvalým změnám a poškození některých orgánů. Na tuto fázi už léčba není, lze jen mírnit příznaky.
Příznaky třetí fáze:
- Krk může být bolestivě ztuhlý, se zvětšenými uzlinami, při pohybu praská v týle.
- Poruchy soustředění či orientace.
- Extrémní únava.
- Potíže s krátkodobou pamětí.
- Poruchy spánku.
- Brnění či necitlivost rukou a nohou.
- Příznaky artritidy.
- Oslabená imunita.
- Zánětlivá ložiska na kůži.
- Srdeční problémy - zánět osrdečníku.
Zdroj: www.webmd.com