Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...
Lupy jsou lehkým onemocněním. Mohou se výjimečně objevit u dětí mezi 5-10 rokem života. Maximum kožních projevů však obtěžuje 50-70% bělochů v údobí pohlavního dospívání, to je od 13 do 25 let. Více jsou postiženi muži.
Podezření na onemocnění vzniká tehdy, když se na temeni hlavy objeví otrubovitě se olupující šupiny, které zprvu připomínají cigaretový popel či mouku. Lupy se postupně rozšiřují do okolí až na skráně. Jejich množství kolísá bez zjevné příčiny. Definitivně zmizí v místech, kde se vytvoří pleš mužského typu.
Na vzniku lupů se podílí řada činitelů, zejména mužské pohlavní hormony (androgeny). Vliv dědičnosti není úplně jasný, je však pravděpodobný. Ze všeho nejvíce vznik lupů nejvíce podporují tzv. "tukomilné" (lipofilní) kvasinky, kterým slouží kožní maz za potravu. Důsledkem jejich výměny látkové se při nedostatečné osobní hygieně uvolňuje žluklý, společensky nesnesitelný zápach, který nemocní nevnímají. Příroda nás totiž vybavila pozoruhodnou neschopností "cítit" sama sebe.
Lékaře je třeba vyhledat vždy, když onemocnění provází zánět, postupuje na tváře, do zevních zvukovodů, knírů, vousů obočí, na hrud" a případně do třísel. Lupy komplikují život nejen kožním, nýbrž i neurologickým pacientům. Od lupů je třeba odlišit další kožní choroby, např. lupénku a plísňová onemocnění. To je úkolem dermatologa.
Dobré léčebné výsledky poskytují starší léčebné preparáty s obsahem síry, případně výtažky kamenouhelného dehtu. Nejlépe však účinkuje mytí vlasů šampony s obsahem (protiplísňových a protikvasinkových) substancí (Nizoral šampon Janssen-Cilag). Tento přípravek spolehlivě likviduje "tukomilné" kvasinky, a výrazně omezuje olupování pokožky. Celkové podávání léčiv přichází v úvahu jen výjimečně. U nejtěžších forem onemocněních rozhoduje o jejich nasazení odborný kožní lékař.
Preventivní opatření lze shrnout následovně: Všichni, malí i velcí nejméně jednou denně pod sprchu, včetně neděle a státních svátků. Muži při tom denně i s vlasy. Běžné vlasové šampony lze u postižených osob střídat 2x týdně se šampony léčivými (4-6 týdnů). Později lze aplikaci těchto léčebných prostředků redukovat na lx týdně. A pečovat o sebe. Bude to na každém znát!
Přidat nový komentář