Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Psoriáza je neinfekční zánět kůže, který se u pacientů objeví kdykoli, ale nejčastěji mezi 10. a 25. rokem života nebo mezi 35. a 60. rokem. Vznik nemoci ovlivňuje například dědičnost nebo změny imunitního systému. Psoriáza je nevyléčitelná, projevy choroby lze ale zmírnit vhodnou léčbou.
„U psoriázy máme k dispozici řadu nových léčebných postupů. Jestliže se nemoc projevuje například pouze na loktech nebo kolenou, prokazuje se jako nejúčinnější a zároveň nejbezpečnější lokální terapie pomocí kombinace kortikoidů s deriváty vitaminu D3,“ říká prof. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Čtěte také: 8 věcí, které pomohou předejít vzplanutí lupénky
Na závažnou formu lupénky kortikoidy nestačí
Zatímco část pacientů trpí lehkou formou psoriázy, více než 35 000 Čechů se potýká se závažnou formou – na její léčbu lokální kortikoidy nestačí.
„Vážné formy musíme léčit systémově. Nových léků stále přibývá, dobré výsledky má například biologická léčba. Její častější nasazování ale bohužel dříve brzdila vysoká cena. Naštěstí se počet pacientů, kteří na biologickou léčbu dosáhnou, nyní zvyšuje, a to díky tzv. biosimilárním lékům – kopiím originálních léků se stejným účinkem. Ty snižují cenu biologické léčby,“ vysvětluje prof. Arenberger. Podle databáze České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP bojuje s psoriázou aktuálně pomocí biosimilárních léků 101 pacientů, dalších 2 033 má léčbu biologickou.
„Biologická a biosimilární léčba nevede pouze ke zlepšení vzhledu pokožky, ale zároveň funguje jako prevence, aby nedošlo k rozšíření psoriázy na vnitřní orgány. Lze tak zabránit například srdečnímu infarktu, který může v rámci takzvaného metabolického syndromu nemoc provázet,“říká prof. Arenberger. O nových léčebných možnostech diskutovali lékaři na letošním 7. Dermatologickém updatu v Praze.
Čtěte také: Lupénka u dětí
Psoriáza nemusí postihovat jen kůži, umí napadnout i klouby
Zánět postihuje jak klouby na rukou a nohou, tak i šlachy nebo klouby na páteři a ty otékají. Takzvaná psoriatická artritida dokáže být velmi bolestivá. Podle odborníků nemoc na kloubech a kůži spouští mimo jiné fyzická zátěž, infekce a dlouhodobé vystavování stresu. Právě psychická pohoda je důležitá i pro ty, kteří již psoriázou trpí, aby nedošlo ke zhoršování stavu.
„Bolesti, svědění, pálení a s tím spojený nedostatek spánku bohužel negativně ovlivňují pacientovu psychiku. Nemocní se často setkávají s nepochopením okolí a jsou vyloučeni ze sociálního života. Nezřídka se potýkají kromě psoriázy také s depresemi,“ uzavírá prof. Arenberger.
Čtěte také: Co při léčbě lupénky hradí pojišťovna