Lopuch má vysoký obsah inulínu a látek s výrazným účinkem proti bakteriím a plísním.
(Arctium lappa L., Arctium tomentosum Mill.)
Příprava čaje
1 čajovou lžičku drogy přelijeme šálkem vroucí vody (cca 2 dcl). Pijeme dvakrát denně. Můžeme také připravit odvar: 1 polévkovou lžíci drogy povaříme asi 3 minuty v půl litru vody a scedíme. Pijeme rozdělené do dvou až tří denních dávek.
Užívaná část
|
Kořen (adix lappae) |
Sběr a sušení
Mladé kořeny sbíráme v prvním roce na jaře (březen, duben), než vyžene listy nebo na podzim (září, říjen). Kořen očistíme, omyjeme, na 3 minuty ponoříme do vroucí vody, rozpůlíme a rychle sušíme při teplotě, která nemá přesáhnout 50 st. C. Droga má tendenci vlhnout.
Jak vypadá
Lopuch je dvouletá bylina, vysoká až 2 m. První rok se vytváří růžice obrovských přízemních listů, které jsou na rubu šedavě plstnaté a druhým rokem vytváří lodyhu s květy. Květy mají červeno-fialovou barvu. Tvoří chocholičnatá květenství. Oba druhy se od sebe liší tím, že lopuch plstnatý má úbory plstnaté, budící dojem hustého pokrytí pavučinovým vláknem. Kvete v období letních prázdnin.
Kde se rostlina vyskytuje
Lopuch najdeme na lukách, v křovinách, podél cest.
Co lopuchový kořen obsahuje
Lopuch má vysoký obsah inulínu a látek s výrazným účinkem proti bakteriím a plísním. Dále jsou zde třísloviny, sliz, silice a látky minerální.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: lopuch se využíval k vyvolání a podpoře pocení, vykašlávání. Zaháněly se jím nemoci trávící trubice, léčil se jím syfilis ale též se používal k podpoře růstu vlasů.
Dnes: používá se jak vnitřně tak zevně.
Vnitřně: Droga podporuje látkovou přeměnu, zvyšuje vylučování moči, povzbuzuje činnost potních žláz a stimuluje tvorbu žluči.
Z organismu odstraňuje odpadní látky, působí proti vzniku močových a žlučových kamenů. Pročisťuje krev a používá se jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky.
Zevně: Lopuch používáme ke kloktání při zánětech hrdla a dutiny ústní, k omývání při kožních nemocech, padání vlasů a tvorbě lupů.
Pozn.: Lopuch menší má stejné účinky jako dva zmíněné druhy.
Foto: http://botanika.wendys.cz/
Přidat nový komentář