Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana
Koupili jste někdo lněný olej zde: www.lucavida.com ? Nevíte jak je to s kvalitou?
(Mgr. Daniel Jun | přečteno: 28166x )
Len není jenom surovinou pro výrobu textilních vláken. Z jeho semen se získává olej, který působí v mnoha směrech blahodárně na naše zdraví. Len setý pochází nejspíš z Asie.
Len není jenom surovinou pro výrobu textilních vláken. Z jeho semen se získává olej, který působí v mnoha směrech blahodárně na naše zdraví. Len setý (latinsky Linum usitatissimum, čeleď Lnovité) je prastarou kulturní rostlinou pocházející nejspíš z Asie. Štíhlá lodyha nese jasně modré květy na podzim dozrávající v tobolky které obsahují lesklá hnědá semena.
Lněný olej je cenným zdrojem tzv. esenciálních nenasycených mastných kyselin. Esenciální znamená, že si je lidské tělo nedokáže vytvořit a získává je jen potravy. Tato skupina látek bývá také nazývána polynenasycené mastné kyseliny nebo vitamin F. Jsou důležité zejména pro regulační pochody v organismu, správnou funkci buněčných stěn, srdečně-cévního systému a imunity.
Ze skupiny nenasycených mastných kyselin obsahuje lněný olej látky nazývané odborně omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Ty nalézáme v hojné míře také v brutnákovém, světlicovém, pupalkovém, sezamovém nebo olivovém oleji. Vhodným zdrojem jsou i ryby a různé druhy ořechů.
Chybějící nenasycené mastné kyseliny v organismu se mohou navenek projevit zhoršenou kvalitou pokožky, nehtů a vlasů. Může dojít i ke snížení obranyschopnosti organismu a nervovým poruchám. Uvedené příznaky ale mohou být vyvolány také nedostatkem jiných důležitých látek či probíhající nemocí. V případě vážnějších zdravotních komplikací je proto vhodná konzultace s lékařem.
Lněný olej nevyvolává v běžných dávkách žádné zdravotní komplikace. Opatrnost je třeba při současném užívání léků, kdy by mohlo dojít k jejich zhoršenému vstřebávání. V těchto případech je vhodná konzultace s lékařem. Mohl by také zvyšovat účinek látek s protisrážlivým účinkem na krev tím zvýšit riziko krvácení. U některých osob může vyvolat lněný olej alergickou reakci.
Obvyklá denní dávka je jedna polévková lžíce (asi čtrnáct gramů) pro dospělého, pro dítě polovina. U oleje zpracovaného do formy přípravku (tobolky apod.) užijeme ekvivalentní množství.
Zvýšená hladina cholesterolu, srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak – studie ukázaly schopnost lněného oleje snížit hladinu cholesterolu, zlepšit průběh zánětlivých procesů v oblasti srdce a cév a snížit zvýšený krevní tlak. Snižuje také riziko vzniku infarktu myokardu či jeho opakování.
Autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida, lupus apod.) – zásahem do imunitních a regulačních procesů v organismu lněný olej příznivě ovlivňuje jejich průběh.
Lupenka, ekzémy, akné, popáleniny (i od slunce), popraskaná pokožka, kůže poškozená ozařováním – působí hojivě, protizánětlivě, ztišuje bolest, změkčuje pokožku.
Ženy s premenstruačním syndromem, ženy v klimakteriu – obsahové látky oleje mohou svým zásahem do regulačních hormonálních systémů organismu pomoci tlumit nepříjemné obtíže.
Duševně i fyzicky pracující, těhotné a kojící ženy, dospívající, starší osoby – v období zvýšených nároků na organismus napomáhá olej svými tonizujícími účinky k zachování zdraví.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Přidat nový komentář