Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
(Corylus avellana L.)
Příprava čaje
2 čajové lžičky listů na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát až 3 krát denně.
Užívaná část
List (Folium avellanae) |
Sběr a sušení
Mladé listy sbíráme začátkem léta, v červnu a červenci. Sušíme pokud možno rychle v tenké vrstvě a na vzdušném místě. Teplota nemá přesáhnout
40 stupňů C.
Jak vypadá
Bohatě větvící rozložitý keř. Na jaře se na něm objevují prašníkové květy - jehnědy, na témže keři jsou také květy pestíkové, které vytvářejí jakoby pupeny. Líska má srdčité, na okrajích pilovité listy vyrůstající na řapících. Plodem jsou známé lískové oříšky hnědé barvy. Kvete brzy na jaře.
Kde se rostlina vyskytuje
Lísku můžeme vidět na světlých okrajích lesů, je poměrně často pěstovaným keřem v zahradách.
Co listy lísky obsahují
V lísce jsou silice, třísloviny, flavonoidy a něco glykosidů.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Z lísky se používaly hlavně oříšky jako potravina. Listy se využívaly na podporu vylučování moči.
Dnes: Lískový list lze použít vnitřně.
Vnitřně: Obsahové látky v lísce z ní činí prostředek mírnící křeče hladkého svalstva trávicí trubice. Používá se při nadýmání, průjmech, poruchách trávení. Uplatňuje se také jako podpůrný prostředek při léčbě zánětů močových cest, neboť mírně zvyšuje vylučování moči a působí tak slabě dezinfekčně.
Pozn.: Lískové oříšky jsou bohatým zdrojem vitamínu B6, vitamínu E a nenasycených mastných kyselin. Nesmějí chybět na žádném vánočním stole.
Přidat nový komentář