S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Hovořit v souvislosti s obezitou o léčbě je zcela na místě. Obezita se považuje za diagnózu a má mnoho zdravotních rizik – od přetěžování kloubů, zhoršeného pohybu až po riziko rozvoje cukrovky, kornatění cév a vysoké hladiny cholesterolu. Prvním krokem, jak se zbavit nadměrného množství tuku v těle, je konzervativní léčba, tedy postupy, které jsou všem dobře známé: úprava životosprávy, dietní režim, pravidelný pohyb a v případě potřeby užívání předepsaných léků. Pokud tento postup nepřináší ani po několika měsících výsledky a čísla na váze se opakovaně snižují a zvyšují (tzv. jo-jo efekt), nastává vhodný moment zvažovat řešení obezity pomocí operace.
Liposukce, nebo bariatrická operace?
Liposukce a bariatrická operace jsou sice dvě zcela rozdílné věci, přesto mají něco společného, a to boj s nadbytečnými kilogramy.
Liposukce je kosmetická operace, při které je tuk odstraněn z různých částí těla. Využívá odsávací zařízení, které je vloženo pomocí malých řezů vytvořených na požadované části těla. Na druhou stranu bariatrická operace je operace provedená na žaludku nebo střevě. Je určen pro obézní lidi a hlavně pracuje tím, že snižuje chuť k jídlu.
Liposukce vás zbaví nevzhledných „polštářů“
Pod pojmem liposukce si většina lidí zcela správně představuje odstranění tukových polštářů, nejčastěji na břiše, hýždích a stehnech. Nadměrné ukládání tukové tkáně v těchto partiích trápí řadu dospělých, a to mnohdy i těch, kteří se nepotýkají s celkovou obezitou. Liposukce tedy může být vhodným řešením nesouměrné postavy a cestou, jak se rychle, účinně a bezpečně zbavit nahromaděného tuku. Hlavním cílem liposukce není snížení hmotnosti, ale zformování postavy.
Věk ideálně do 45 let, dobrá elasticita kůže a zdravotní stav umožňující zákrok plastického chirurga. To jsou základní předpoklady pro provedení liposukce.
- V rámci jednoho zákroku se může tuk odsát i z více částí těla najednou.
- Před liposukcí se vyplatí snížit nadváhu a co nejlépe tak připravit tělo na zákrok.
Proč zvažovat liposukci?
- Pravidelným cvičením a zdravým jídelníčkem se nedaří odbourat tuk v problémových partiích a zformovat postavu.
- Jedná se o rychlý a účinný způsob řešení nežádoucích tukových polštářů.
- Liposukce může mít trvalý efekt a některé metody nevyžadují hospitalizaci.
Co očekávat po liposukci?
Na výsledek liposukce se těší každý, kdo se svěří do rukou plastického chirurga. Efekt je sice viditelný okamžitě, ale konečný výsledek se posuzuje až po několika měsících – mimo jiné kvůli pooperačním otokům. Po zákroku se na několik týdnů neobejdete bez speciálního elastického prádla, které zajistí, aby se kůže po operaci dobře přizpůsobila novému tvaru těla. Přibližně na 4 týdny je potřeba zapomenout na tělesnou námahu a na 6 týdnů přestat sportovat. Efekt liposukce bývá trvalý, ale pokud by bylo potřeba zákrok opakovat, je možné se k plastickému chirurgovi s dostatečným odstupem vydat znovu.
Bariatrická operace – o co se jedná?
Bariatrická operace si klade za cíl snížení energetického příjmu u operovaného pacienta. Dosahuje toho jak omezením příjmu potravy, typicky u tubulizace, nebo i zásahem do procesu vstřebávání potravy u bypassových operací. Operace jsou vhodné pro obézní pacienty s BMI nad 40, resp. nad 35 při přítomnosti doprovodných onemocnění jako cukrovka II.typu, hypertense, syndrom spánkové apnoe, syndrom polycystických ovarií či artróza velkých kloubů. Operace mají i metabolický efekt, způsobují celou řadu hormonálních změn, které jsou zodpovědné za zlepšení zejména cukrovky II typu. Proto u těchto pacientů (s cukrovkou) je váhová hranici snížena na BMI 30. operace však není samospasitelná, vyžaduje od pacienta spolupráci, a to zejména na straně stravovacích návyků, ale i v oblasti pohybové aktivity. Bariatrické a metabolické operace jsou ale složitými operacemi, a pacienti proto musí být v dostatečně dobré kondici, aby je mohli podstoupit. Cílem operační léčby obezity je nejen snížení hmotnosti, ale také zlepšení celkového zdravotního stavu. Díky bariatrické operaci totiž mohou vymizet příznaky cukrovky. Značná část diabetiků se jich zbaví do roka od operace a nemusí ani dále užívat léky na cukrovku.
Kdy je čas podstoupit bariatrickou operaci?
- Předchozí snahy o snížení hmotnosti pomocí režimových opatření, diety či pohybu selhaly a nepřinášely trvalé výsledky.
- BMI (index tělesné hmotnosti) se přehoupl přes hodnotu 35 a začaly se objevovat metabolické komplikace.
- Obézní člověk chce změnit svůj dosavadní životní styl, má motivaci a bude schopen po operaci dodržovat předepsaný režim.
Stručný přehled bariatrických operací
Typ operace |
Popis zákroku |
Zúžení žaludku (tzv. tubulizace) |
Při operaci se žaludek zmenší o 75 % až 85 %. Žaludek se podélně přeřízne a sešije se tak, že vznikne tvar rukávu. Díky souvisejícím hormonálním změnám se navíc snižuje pocit hladu. |
Žaludeční bypass |
Zmenšení žaludku a jeho napojení na tenké střevo patří k nejúčinnějším metodám chirurgické léčby obezity. Principem operace je kombinace zmenšení objemu žaludku a zmenšení plochy pro vstřebávání potravy. |
Bandáž žaludku |
Na žaludek se v jeho horní části umisťuje škrticí silikonový kroužek (bandáž). Míru zaškrcení je možné regulovat. Pacienti mají i po malých porcích jídla pocit, že jsou plně nasyceni. |
Plikace (zmenšení objemu) žaludku |
Část žaludku se při operaci zanoří dovnitř žaludku a podélně sešije. Žaludek se tedy zmenší |
Operace je závazek
Bariatrickou operaci je samozřejmě nutné předem dobře promyslet. Přestože díky ní můžete natrvalo vyřešit obezitu a s ní související zdravotní problémy, jedná se o zásah do organismu, který přináší různá omezení. S lékařem je proto nutné probrat všechna pro i proti a důkladně se seznámit s průběhem rekonvalescence i s dietou, která vás po bariatrické operaci čeká. Operace nebude dlouhodobě úspěšná, pokud svoji úlohu nesplní pacient. Tady narážíme na nutnost důsledné změny stravovacích návyků, a to jak ve smyslu režimu, tak ve smyslu skladby diety. A samozřejmě tyto změny dlouhodobě udržovat. Mluvíme tedy o celkové změně životního stylu, a k tomu musí být pacient dobře připravený a motivovaný. Podstoupením operace musí pacient rovněž přijmout nutnost dalších pravidelných kontrol, ať klinických u lékaře, tak laboratorních. A v těchto oblastech někteří pacienti selhávají.
Výsledky se promítnou do celého těla a kila mizí
Od operační léčby obezity můžete očekávat prokazatelné výsledky. Dochází nejen k poklesu hmotnosti (v průměru o více než 30 kg za rok po operaci), ale snižuje se také riziko infarktu či cévní mozkové příhody. Samozřejmě se budete cítit lépe i po psychické stránce. Co se týče cukrovky 2. typu, bariatrická chirurgie je 6krát úspěšnější než běžná léčba tohoto metabolického onemocnění. Operace může prodloužit délku života a celkově zlepšuje jeho kvalitu.