Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.
Podle aktuálního průzkumu si však tato nebezpečí uvědomuje pouze polovina lidí. Navíc jsou rizika a hrozby spojené s touto chorobou v populaci stále významně podceňovány. Třetina respondentů, kteří objektivně spadají do rizikové skupiny s vysokou pravděpodobností výskytu diabetu, si tuto hrozbu vůbec nepřipouští a míru rizika onemocnění u své osoby hodnotí jako nízkou.
„Denně se v ordinacích setkáváme s diagnostikovanými pacienty, kteří byli dosud bytostně přesvědčeni, že jich se tato nemoc týkat nemůže. Cukrovka je v běžné populaci chorobou velmi dobře známou, málokdo si ale připouští, že by se mohla týkat i jeho samotného,“ vysvětlila prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc., předsedkyně výboru České diabetologické společnosti. Za alarmující považuje také další související výsledek průzkumu, který odhalil, že čtyři z deseti lidí nepodstupují u svého praktického lékaře preventivní vyšetření na riziko onemocnění cukrovkou. Podle odborných odhadů existuje v Česku až 250 tisíc diabetiků, u kterých nebyla nemoc zatím prokázaná, protože se o svoji hladinu cukru v krvi vůbec nezajímají.
Výsledky průzkumu rovněž ukázaly, že lidé vnímají diabetes mellitus jako středně vážné až vážné onemocnění, jehož výskyt v České republice stoupá a stát by mu měl věnovat větší pozornost než dosud.
Cukrovka patří k nejrychleji se šířícím civilizačním chorobám současnosti. V České republice postihuje zhruba 850 000 obyvatel a dalších pacientů dramaticky přibývá. Podle odhadů odborníků by mohl cukrovkou trpět v roce 2035 každý desátý obyvatel Česka. Cukrovka však není jen závažný zdravotnický problém. Bez koncepčního řešení na úrovni vlády se může stát dokonce neufinancovatelná. Stát vynaložil v roce 2012 na léčbu jednoho pacienta s diabetem přibližně 33 540 Kč. Při počtu pacientů převyšujícím 841 000 osob je to více než 28 miliard ročně.
Prevencí cukrovky je zdravá strava a pravidelný sport:
Podle průzkumu necelé dvě třetiny populace (62 %) tvrdí, že se stravují zdravě. „V této souvislosti se obávám, že jde spíše o přání, než o kritické zhodnocení skutečného stavu věci. Stravovací návyky české populace se sice rok od roku mírně zlepšují, tak skvělých výsledků ale podle mého soudu bohužel zatím nedosahujeme,“ říká prof. Kvapil.Pravidelně sportuje jen necelá polovina populace (45 %) – nejčastěji lidé ve věku do 29 let, lidé svobodní, s vyšším vzdělaním (SŠ a VŠ) a lidé s příjmy nad 20.000 Kč čistého měsíčně. „Aktivní styl života a zejména pohyb jako takový přitom působí jako významný preventivní faktor. Jeho podceňování patří k dalším neřestem naší civilizace, což současným populacím přináší nejrůznější zdravotní problémy nejen v oblasti diabetu,“ vysvětluje prof. Pelikánová.
Přečtěte si také
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.