K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.
Levandule lékařská z čeledi Lamiaceae se již od dob starého Říma používala k výrobě parfémů, jako přísada do potravin a léků i k dalším účelům. Hlavní obsahové látky jsou silice. V terapii se používá květ a olej.
Účinky
Rostlina působí relaxačně a sedativně. Snižuje hodnotu EEG potenciálu a bdělost. Bylo prokázáno příznivé působení na růst vlasů, avšak mechanismus působení znám není. Působí uvolňuje hladkou svalovinu a působí proti bolesti. Z některých studií je patrný také protinádorový a protikřečový účinek.
Dávkování
Běžná dávka je jeden šálek několikrát denně, zvláště před jídlem. Čaj se připraví přelitím 1,5 g rostliny 150 ml horké vody a nechá se 5-10 minut louhovat. Dávky nutraceutické jsou 500 mg květů denně.
Použití
Extrakty z rostliny jsou používány při léčbě nervozity, nespavosti, neklidu, závratí, bolestí hlavy souvisejících s migrénou, bolestí zubů, pohmožděnin, nadýmání, ztráty chuti a žaludeční nevolnosti. Dále je rostlina používaná při revmatismu, akné, menstruačních obtížích a nádorových onemocněních. Lokálně je používaná k léčbě plešatosti a jako přísada do koupelí k podpoře prokrvení. V aromaterapii je používána při nespavosti a léčbě bolestí.
Nežádoucí účinky
Při kontaktu může působit alergické reakce.