Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.
Zatímco kvůli výskytu viru ptačí chřipky v těsné blízkosti českých hranic stoupají obavy z případné pandemie, byť to podle lékařů není namístě, zapomíná se poněkud na běžnou sezónní chřipku. Ta o sobě letos zatím nedává moc vědět, ale je možné, že se ještě projeví v plné síle. „Chřipková epidemie právě přichází,“ potvrdila Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku. Letošní chřipková epidemie podle ní může trvat klidně celý březen, ale bude nejspíše trochu atypická: způsobuje ji totiž chřipkový virus typu B namísto častějších chřipkových virů typu A, které mají na svědomí většinu sezónních epidemií. Dobrá zpráva pro ty, kdo se nechali proti chřipce očkovat – ve vakcíně jsou protilátky i proti typu B, kteří už v Evropě vyvolal epidemii v Norsku, Velké Británii a v okolí Paříže a také v Holandsku, kde kromě něj řádí i virus typu A.
Podle Havlíčkové už hygienici zaznamenali výskyt zmíněného viru běžné chřipky v Praze, v Blansku i na Sokolovsku a je pravděpodobné, že nemocných bude přibývat. Zatím se však nedá mluvit o epidemii, protože počet nemocných nikde nepřekročil hranici 2000 na 100 tisíc obyvatel. „Ale virus chřipky B se nešíří tak prudce, takže epidemie bude pravděpodobně daleko více roztažená v čase,“ vysvětlila lékařka. Jinými slovy, zatímco epidemie vyvolaná virem typu A nastupuje prudce a náhle onemocní mnoho procent, výjimečně i několik desítek procent lidí, při epidemii vyvolané virem typu B může nakonec onemocnět stejný počet lidí, ale v mnohem delším časovém úseku, takže epidemie neprobíhá nápadným a ochromujícím způsobem.
Typické příznaky chřipky? Náhlý a hodně prudký nástup, kdy se člověku během několika málo hodin udělá hodně zle – pro chřipku je příznačná silná bolest hlavy, kloubů a svalů, horečka střídaná se zimnicí, případně suchý kašel a u dětí se často objevují i zažívací potíže. Naproti tomu při běžném nachlazení, způsobené rovněž viry, ale jinými, které mnoho lidí mylně označuje rovněž za chřipku, se příznaky objevují hodně pozvolna, klidně i několik dní, kdy se člověk „necítí ve své kůži“, na druhou stranu málokdy jsou tak výrazné jako u pravé chřipky, která člověku většinou neumožní, aby ji přecházel. Mimochodem, rýma je typická pro nachlazení, nikoli pro chřipku. Může se k ní však přidat jako komplikace bakteriální rýma, obvykle však až po několika dnech.
Chřipka sice pro většinu lidí nepředstavuje závažné riziko, neplatí to však o lidech zdravotně oslabených, protože ty může tahle nemoc i zabít. Na chřipku a její komplikace, jako je například zápal plic, zemře ročně v Česku jeden až dva tisíce lidí. Pro srovnání, obávaná ptačí chřipka zatím zabila na celém světě devadesát lidí.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.
Přidat nový komentář