Pokud nastanou horké dny pak se doporučený objem tekutin zvyšuje až na 4 litry. Děti by měly vypít denně až dva litry tekutin.
Vypít několik litrů vody za jediný den? Ani náhodou, odpovídá mnoho lidí. Lékaři však říkají: dá se to naučit a tělo to hodně ocení. Dost možná zmizí častá bolest hlavy nebo nevysvětlitelná únava, která člověka přepadá každé odpoledne právě tak se totiž v těle může projevit nedostatek tolik potřebných tekutin.
1.pravidlo
pijte průběžně, nikoli velké objemy najednou, např. jedna porce = 0,5-1,0 dcl tekutiny
2. pravidlo
mějte nápoj vždy na očích nebo po ruce, v práci nebo doma, rozmístěte skleničky s nápojem všude, kde se pohybujete na pracovní stůl, k počítači, ke kopírce apod.
3. pravidlo
venku s sebou noste láhev a kdykoli otevřete tašku, napijte se. Pít se má pravidelně a to i když nepociťujeme žízeň. Člověk pociťuje žízeň až tehdy, když ztratí dvě procenta své tělesné hmotnosti. Při nedostatku tekutin hrozí dehydratace a v létě i přehřátí organismu, jeho předzvěstí jsou třeba okoralé rty, bolest hlavy a slabost.
Regály obchodů jsou plné nejrůznějších nápojů, přesto by měla prim hrát voda. Třeba i z vodovodu, ale ta ne všem musí chutnat. Vhodné jsou stolní vody a s určitým omezením i minerálky těch by člověk měl vypít maximálně třetinu ze všech přijatých tekutin. Minerálky by se měly střídat. Každá má jiný obsah minerálních látek. Například ten, kdo má vysoký tlak, by se měl vyhnout minerálkám s vysokým obsahem sodíku. Pro kojence a batolata se většina minerálek nehodí vůbec, starší děti by měly vypít nejvýše dvě deci denně. K pití jsou dobré i bylinné a ovocné čaje a ředěné džusy.
Co naopak žízeň nezažene?
Alkohol a káva s kofeinem, protože naopak působí močopudně, a tělo tak odvodňují. Na žízeň není ani mléko, protože je spíše potravina než nápoj. Slazené limonády žízeň zaženou jen v reklamě. Jsou-li studené, působí zprvu jako osvěžení, ale cukr v nich obsažený naopak způsobuje, že tělo musí vydat tekutiny, aby ho dokázalo zpracovat. Kofeinové limonády jsou navíc samy o sobě močopudné.
Příjem tekutin zvyšuje i některé ovoce a zelenina nebo polévky.
Nejčastější chyby
- pití až v okamžiku, kdy člověk cítí žízeň
- nedostatečný přísun tekutin během zvýšené námahy a v teplém počasí
- pití množství kávy a silného černého čaje a slazených limonád
- dlouhodobé pití jedné značky minerálky
- džusy a ovocné šťávy nalačno (dráždí žaludek)
- pití nápojů chladnějších než deset 0C v horku nebo při sportu
- vypití velkého množství tekutin najednou po mnohahodinovém žíznění
Dostatek tekutin zajišťuje správnou látkovou výměnu. Umožňuje dobrou funkci ledvin a odplavování škodlivých zplodin z těla a napomáhá hubnutí.. Zlepšuje výkonnost organismu, naopak nedostatek tekutin ji snižuje, zhoršuje i pracovní výkonnost.
Užijte si proto krásné teplé letní dny a nezapomeňte se napít !!!!!
Přidat nový komentář