Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Kdo chce jezdit s plným nasazením, pádům se nevyhne.
Bezstarostné prázdninové dny řada dětí využívá také k tomu, že se ještě ve větší míře než v průběhu školního roku věnuje různým sportovním aktivitám. Je to správné, neboť pohyb a hra jednak patří k dětem bez rozdílu jejich věku, současně však dostatek pohybu je jednou z nejvýznamnějších prevencí rozvoje obezity.
V důsledku celé řady okolností však zejména během prázdnin či dovolených dochází ke zvýšení počtu úrazů u dětí. Úrazy přitom bývají i velmi těžké, některé dokonce mají za následek úmrtí dítěte. Přitom většině závažnějších poranění nebo dokonce smrti lze při sportování předcházet. A to jen důsledným dodržováním některých známých, nezřídka však opomíjených zásad.
Dětem s ohledem na jejich věk a úroveň porozumění musí vhodnou formou tyto zásady vysvětlit vždy jejich rodiče. Je tedy potřebné, aby i dospělí věděli o některých rizicích, která sebou zvýšená pohybová aktivita jejich dětí přináší a aby na tato rizika případně nahlíželi svým "dospělým, zkušeným" okem. Některé z racionálních preventivních opatření proto uvádíme.
Jízda na prkně s kolečky (skateboarding)
Už se nikdy nedozvíme, kdo je autorem prkna s kolečky. Jisté je, že se narodilo v šedesátých letech v Kalifornii. Někoho napadlo vzít desku podobnou surfařskému prknu a přišroubovat k ní kolečka. Jako děti jsme si také prošli obdobím "Udělej si sám", kdy nám radilo ABC i Receptář Přemka Podlahy. A to se skejty začaly průmyslově vyrábět již v roce 1965.
I když skejtové prkno doznalo mnoho změn a vylepšení směrem k bezpečnosti a dokonalosti, určitě se shodneme v tom, že není hračkou pro každého. Pravděpodobně na něm neuvidíte prošedivělého čtyřicátníka, protože skejt byl a je stvořen pro děti a mladistvé. A kdo chce jezdit s plným nasazením, nevyhne se pádům. Aby zbytečně nedocházelo ke zraněním, je třeba dbát některých důležitých zásad.
- Jízda na skejtu by měla by být provozována v dostatečné vzdálenosti od běžné silnice. Vhodných ploch na tuto sportovní činnost "skateparks" není dostatek, nezřídka děti jezdí jak po silnici, tak i po chodnících, často na některém z rozsáhlejších parkovišť. Poslední varianta je určitě nejbezpečnější, zejména pak tehdy, pokud na ploše parkuje jen málo automobilů. Skejtovat na silnici nebo chodníku by dítě nemělo, vysoká pravděpodobnost úrazu hrozí jak jemu, tak i řidičům nebo chodcům.
- V zemích, kde skateboarding je znám delší dobu než u nás je doporučováno, aby děti mladší 10 roků tuto jízdu provozovali jen pod dohledem zkušené dospělé osoby nebo zkušeného mladistvého. Dětem mladším 5 roků se skateboarding nedoporučuje vůbec.
- Při skejtování by měly děti opravdu jen skejtovat a nekombinovat jízdu na prkně případně s tím, že kamarád jedoucí na jízdním kole je táhne za ruku, na laně či na pevné tyči. Riziko pádu je v těchto případech vysoké, většinou jsou pak zraněny obě děti.
- Skateboarding vyžaduje vhodné doplňky oděvu. Zcela nepostradatelná je helma chránící hlavu (odpovídající je kvalitní cyklistická přilba), dále pak řada dnes běžně dostupných chráničů na lokty, zápěstí, dlaň, kolena, ale třeba i bradu.
- Průběžnou pozornost zasluhuje také vlastní prkno, které by nemělo být poškozené a vždy s kvalitními neopotřebovanými kolečky.
Tak hodně povedených triků a pozor za srážku s chodcem!
Přidat nový komentář