Na rýmu jsou super pastilky Herbalmed. Užívám je už celkem dlouhu a jsem spokojená.
Za jediný letní den vystavíte tělo kvůli klimatizaci velkému teplotnímu šoku. Na chodníku může být kolem poledne i přes padesát stupňů Celsia, a když poté vejdete do klimatizovaného obchodu, kde je kolem dvaceti stupňů, jde o velký teplotní výkyv. Stejně tak pokud si v autě nastavíte „dvacítku“ a pak z něj několikrát vystoupíte do plného slunečního žáru. Není tedy divu, že pocítíte pálení v nose, sliznice zduří a objeví se rýma. Pokud se chcete letní rýmě vyhnout, hodí se dodržovat několik zásad prevence:
- Klimatizaci nastavte na teplotu jen o 5–7 stupňů nižší než je venku. Proud chladnějšího vzduchu by neměl směřovat přímo na Vás.
- V případě, že máte puštěný větrák, neměl by také mířit přímo na Vás.
- Převlékejte se do suchého oblečení, když vylezete z vody. Pokud to není možné, zabalte se do ručníku a počkejte, až oschnete.
- Zvlhčujte suchý teplý vzduch v bytě.
- Nepijte v teplých dnech příliš studené nápoje, například ledové tříště, a buďte střídmí i při konzumaci zmrzliny.
Akutní rýma – s léčbou začněte ihned
Když veškerá prevence selže, měli byste začít rýmu co nejrychleji léčit, aby nenastaly komplikace, jako je bakteriální rýma, nebo dokonce zánět vedlejších nosních dutin. „Akutní virová rýma je provázena vodnatým výtokem z nosu. Na ni ale může navazovat rýma bakteriální – viry oslabí sliznici v nose a ta pak neodolá nájezdu škodlivých bakterií. Výtok z nosu zhoustne, zežloutne, až zezelená. Často také zaléhají uši, protože se ucpává Eustachova trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu. Bakteriální zánět v nose bývá spojen se zánětem vedlejších nosních dutin. Ten se projevuje bolestí čela a tváří nad postiženou dutinou,“ vysvětluje otorinolaryngolog doc. MUDr. Jan Plzák, Ph.D., z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, 1. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Praze Motole.
Několik rad na léčbu rýmy:
- Pořiďte si nosní kapky nebo sprej, které zabrání otoku nosní sliznice a zvlhčí ji. Díky tomu se Vám bude lépe dýchat.
- Zvyšte příjem vitamínu C - posiluje imunitu. Nabídka produktů zde.
- Hodně pijte – nejlépe teplé bylinkové čaje, skvělý je zázvorový čaj z čerstvého zázvoru.
- Inhalujte slanou vodu.
- Jestliže se už týden trápíte s rýmou a Váš stav se spíše zhoršuje, přidala se bolest hlavy, pocit ucpaných dutin a zalehlých uší, pak rozhodně navštivte lékaře. Virová rýma zřejmě přešla v bakteriální, která již vyžaduje odbornou léčbu.
S lékařem byste měli konzultovat i situaci, kdy rýmou trpí vaše děti a máte před odjezdem na dovolenou k moři. Může se stát, že vám lékař cestu nedoporučí – zvlášť pokud jde o rýmu bakteriální, kterou doprovází zvýšená teplota. Pamatujte také na to, že je rýma infekční, takže nejméně prvních pět dní byste se měli chovat tak, abyste nenakazili okolí.
Přečtěte si také
Léky, které s vámi nesmí za volant
Proč máte potíže s dýcháním, zjistí spirometrie
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.
Přidat nový komentář