Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.
Každá nastávající maminka by si měla pamatovat, že je vhodné léky v těhotenství zbytečně nebrat. Pokud je budoucí mamina zdravá, je nejlépe nebrat nic. Zapomeňte na léky na spaní, hormony, neberte zbytečně umělé vitamíny a už vůbec ne drogy. Pokud je to alespoň trošku možné, v prvních 3 měsících těhotenství je nejlépe vyvarovat se jakýchkoliv léků, protože zárodek je v tomto období nejvíce zranitelný.
Výjimku tvoří pouze léky životně důležité, bez kterých by se budoucí maminka neobešla (např. u diabetičky inzulín...). Ale i u těchto léků je potřeba poradit se se svým gynekologem a specialistou, který vám léky předepisuje. V prvních 3 měsících těhotenství dochází k vývoji jednotlivých orgánů děťátka a pokud je to možné, je vhodné po konzultaci s lékařem léky omezit, či na nějakou dobu úplně vynechat.
Tableta obyčejného léku proti bolesti hlavy nebo při zvýšené teplotě, která obsahuje paracetamol nebo kyselinu acetylsalicylovou, v běžně užívaných malých dávkách neuškodí ani vám ani miminku. Všeobecně je však známo, že se vám vyplatí, pokud každé užití léků v těhotenství budete předem konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Budete mít jistotu, že neubližujete ani sobě ani vašemu děťátku.
Jak tedy postupovat, aby nenastala situace, která vás pokouší sáhnout po léku?
- Snažte se vyhýbat se situacím, kdy hrozí nebezpečí infekčního onemocnění (cestování v přeplněných dopravních prostředcích v období chřipkových onemocnění, návštěvy hromadných zařízení, dlouhý pobyt venku při inverzi špatného počasí, prochlazení apod.).
- Neplánujte návštěvu exotických zemí, kde se vyžaduje očkování.
- Otužujte se - choďte na procházky na čerstvý čistý vzduch, cvičte, plavte.
- Poslouchejte své tělo, je-li unavené, dejte mu potřebný odpočinek.
- Nepijte alkohol, nekuřte a nepobývejte v silně zakouřených místnostech, vyvarujte se prostředí se zářením.
- Jezte zdravě a kvalitně - viz. Výživa v těhotenství.
- A hlavně: snažte se být "v pohodě". Pamatujte, že každý člověk, který přijímá denní starosti s nadhledem a klidně, který bojuje s nepřízní osudu a nepoddává se jí, který vstává a uléhá s dobrou náladou a úsměvem na tváři, jen tak neonemocní. Už naše pra-prababičky dobře věděly o velké síle vlastní vůle. Naše psychika a podvědomí nás ovlivňuje velmi silně a hodně záleží na nás, jak s ní umíme manipulovat.
- A pokud už onemocníte, navštivte lékaře a zkonzultujte s ním další postup.
Přidat nový komentář