Platí to i pro ty volně prodejné. Jejich efekt je ale minimální. Navíc mohou uškodit zdraví.
Léky na sexuální potíže se dobře prodávají. Platí to i pro ty volně prodejné. Jejich efekt je ale minimální. Navíc mohou uškodit zdraví.
Co preparáty obsahují? A jak to fungují? Nejčastěji jde v poslední době o aminokyselinu L-arginin. Tato látka má nepochybně jisté podpůrné účinky na sexuální prožívání a sexuální reakce. Účinky jsou ovšem ne příliš výrazné, a navíc je nutné užít poměrně vysoké dávky argininu. Několik gramů denně ale již může způsobit i poměrně nepříjemné vedlejší účinky, zejména bolesti břicha a závratě.
Velmi často preparáty na sexuální potíže obsahují různé více či méně exotické rostliny. Některé z nich podle sexuologů jistý účinek mají. Obsahují třeba zmíněnou již aminokyselinu L-arginin, alkaloid yohimbin, některé saponiny a další alkaloidy. Problém je, že všechny tyto látky mohou opět mít vedlejší účinky, a to i velmi nepříjemné. Například zvyšují alergické reakce či snižují krevní tlak.
Sexuolog Ondřej Trojan upozorňuje například na bylinu s názvem kokotice čínská (cuscuta chinensis). " Přes svůj název, který vyvolává lecjaké asociace nejen na Slovensku ale i v Čechách, je to plevelnatá parazitická rostlina. U nás běžný druh je kokotice evropská, obávaný plevel, který může znehodnocovat zemědělské produkty a běžně cizopasí na kopřivách, vrbách či na rostlinách rostoucích ve vlhkých příkopech. Některé výzkumy pak skutečně potvrdily, že tento plevel obsahuje látky, jež mohou podpořit obranyschopnost organismu - imunitu. Nikoli však schopnost erekce," říká Ondřej Trojan.
Kromě již zmíněných látek bývají v preparátech také vitamíny a minerální látky. "To může být argument pro jejich prospěšnost, nicméně samotné vitamínové preparáty jsou obvykle podstatně levnější a vyváženější. Klienty každopádně podle sexuologů mate i to, že preparáty doporučují i lékaři. Většinou ovšem ti, kteří již nevedou svoji praxi.
Přidat nový komentář