LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.
Ústav zdravotnických informací a statistiky vede každoroční statistiky o tolika faktech, že si to těžko dovedeme představit: na jeho stránkách se dají najít výkazy o počtu léčených diabetiků přes počet nemocí z povolání způsobených vibracemi až po počet dětí narozených s vrozenými vadami. Jednou z jeho statistik jsou i údaje o činnosti lékáren.
Z nich vyplývá, že každý z nás přinesl v roce 2009 do lékárny průměrně 7 receptů. Na jednoho obyvatele připadla útrata 1557 korun českých. Podle výsledků ankety na www.ordinace.cz, kde jsme vás nechali tipovat, téměř 60 % z vás hádalo částku o víc než tisícikorunu vyšší. Tipovali jste podle vlastní zkušenosti? Utratíte víc? Napište nám.
Statistiky tedy nevypovídají o nás jako o jednotlivcích, ale přesvědčivě ukazují trendy. V roce 2008 se začalo za recepty platit, celkový počet receptů se najednou přestal zvyšovat, i když (i to ukazují čísla Ústavu) naše populace stárne a dalo by se čekat, že nemocných bude přibývat. Ale: počet receptů klesl téměř o čtvrtinu.
Poradíme vám jak za léky neplatit zbytečně moc.
Jan Novák je 79tiletý důchodce z Prahy. Na otázku, jestli si kvůli 30 korunám začal chodit pro léky méně často, říká: "Rozhodně ne, beru už léta léky na tlak, na srdce, mám chronickou bronchitidu, někdy se mi špatně dýchá, tak mám léky i na dýchání, i když je neberu pravidelně. Jinak nemocná nebývám, mám jen pro jistotu předepsané léky na bolest. Posledních tak 20 let se moje recepty moc nemění, jen platím pořád víc."
Eva Brandejská - 35ti letá maminka dvou dětí: "Vždycky jsem se rozmýšlela, kdy už je potřeba jít k doktorovi. Snažíme se chodit co nejmíň, když mají děti horečku několik dnů nebo se nemoc výrazně zhoršuje. Poplatky za návštěvu u doktora nebo za recept na tom nic nezměnily. Ale samozřejmě znám lidi, co si ráno naměří zvýšenou teplotu a hned si běží nejlíp pro antibiotika."
Zajímalo by nás nejen to, jestli třicetikorunový poplatek ovlivnil i Vaše chování. Jaké jsou Vaše zkušenosti s lékárnami a lékárníky? Na téma "Lékárna a vy" můžete nám napsat na [email protected]. Zdá se totiž, že do lékárny stále chodíme jako do běžného obchodu a nevyužíváme odborné znalosti lékárníků, kteří k vyzvedávanému léku mohou poskytnout mnoho užitečných informací. Je to jinak?
O tom, s čím vším Vám může pomoci lékárník, čtěte víc zde. Najdete tam např. i informaci, že některé lékárny poskytují telefonické a e-mailové poradenství.
V naší internetové poradně se můžete anonymně poradit s lékárníkem i vy.
Přidat nový komentář