Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Kašel provázený bolestí v krku je jedním z nejčastějších problémů, které lidi v zimě trápí. Proč vůbec člověk kašle? Kašel je v podstatě obranný mechanismu, kterým jsou dýchací cesty udržovány průchodné. Dýchací cesty přivádějí do plic vzduch, ale také je chrání. Uvnitř dýchacích cest je totiž epitel, v kterém jsou buňky, které za normálních okolností produkují malé množství hlenu. To je důležité, protože v něm se pak uchycují cizorodé látky jako je třeba prach či mikroby. Pokud se do dýchacích cest dostane nějaká baktérie nebo vir, brání se tělo tím, že zvýší produkci hlenu. Ten je pak například hustý a zůstává na stěnách dýchacích cest. To ztíží jejich průchodnost, člověk špatně odkašlává, má pocit, že nemůže dýchat.
Vzhledem k tomu, že kašel v podstatě napomáhá odstranit z těla, respektive dýchacích cest škodlivé látky, není vždy užitečné jej tlumit. Pokud je to ale neúnosné, obtěžující nebo potřebujete spát, užívají se takzvaná antitusika. Většina z nich tlumí kašlací reflex v centru pro kašel. Jde nejčastěji o přípravky s obsahem kodeinu a jemu podobných látek. Bývají i v tabletách a některé z nich jsou jen na lékařský předpis. Užít léky na utlumení kašle se doporučuje zejména před spaním.
Naopak léky, které vykašlávání podporují – takzvaná expektorancia se před spaním užívat nedoporučují. Stejná zásada platí i pro mukolytika, léky, které napomáhají upravit charakter hlenu a usnadnit tak vykašlávání. Zjednodušeně řečeno lze říci, že užít by je měl člověk zhruba mezi pátou a šestou hodinou odpoledne. Nikdy neužívejte léky na tlumení současně s léky podporujícími kašel. Tak by docházelo k hromadění většího množství hlenu v dýchacích cestách bez možnosti vykašlávání. Jen málokdo lidí totiž vůbec rozdíl mezi preparáty ví. Většina prostě „bere nějaké kapky na kašel“.
Přidat nový komentář