I obyčejné léky na utlumení kašle mohou být za volantem nebezpečné, protože spolu s kašlem utlumí i vaši pozornost. Jiné léky ve vás zase povzbudí agresivitu, další rozostří vidění. Proto se vyplatí dávat pozor na to, co spolknete před tím, než začnete řídit.
Co byste tedy měli o lécích vědět a kde potřebné informace hledat, na to jsme se zeptali Mgr. Aleše Krebse, PhD., tisového mluvčího České lékárnické komory.
„V souvislosti s řízením by si měl pacient všímat v příbalovém letáku především části „Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů“. Vhodné je také projít část s popisem interakcí s jinými léky. Nejlepší je samozřejmě, když se ujistí přímo při výdeji léku v lékárně. Varování může najít i na obalu, ale není ve formě jasného piktogramu a není tam vždy.“
Jaké jsou nejčastější nebezpečné kombinace?
„Z obecného hlediska je potenciálně nebezpečná jakákoli kombinace léků s tlumivým efektem, ať se jedná o hypnotika, antidepresiva, anxiolytika či jiné obdobné přípravky. S tlumivým efektem je vhodné počítat právě u zmíněných léčiv, ale nejen u nich. Z hlediska útlumu je nutné počítat s tím, že se efekt jednotlivých léků minimálně sčítá, může být i vyšší než by odpovídalo prostému „součtu“ účinku jednotlivých léků. K ovlivnění ostrosti vidění může docházet např. u některých antiarytmik, antikonvulziv či anxiolytik, k určité formě sebepřeceňování a riskantního chování mohou vést léky k léčbě narkolepsie, ale také deriváty amfetaminu.“
Pro řidiče jsou ale nebezpečné i volně prodejné léky, které by za problémové nepovažovali.
„Jde například o některé léky tlumící kašel. Ty způsobují současně celkový útlum. Na jedné straně tedy po jejich užití dosáhneme žádoucího efektu útlumu suchého kašle, mohou však současně tlumit celkově. To se projeví i na zhoršení schopnosti řídit vozidlo. Klasickým příkladem problematické účinné látky je dextromethorfan.“
Kde se mohou řidiči poradit o vhodném výběru a kombinaci léků?
„S řešením jistě pacientům pomohou v každé lékárně. Pacient by měl lékárníka seznámit především se všemi léky, které užívá a pokud možno i stručně se zdravotním stavem. Může si vyžádat konzultaci i mimo prostor výdejního místa, zpravidla je v rámci možnosti lékárny takovému požadavku vyhověno, pacient má pak jistě pocit většího soukromí.“
Na jaké léky dejte pozor, pokud sedáte za volant?
- Dextromethorfan – Paralen grip chřipka a kašel, Daleron proti chřipce a nachlazení, MedDex Vicks pastilky na suchý kašel s medem.
- Antiarytmika – léky na léčbu srdeční arytmie.
- Antikonvulziva - k uvolnění křečových stavů, například při epilepsii
- Anxiolytika - tlumí úzkost, trému, strach a fóbie
- Léky k léčbě narkolepsie, ale také deriváty amfetaminu.
Zajímáte se o to, zda jsou vámi užívané léky vhodné pro řidiče? Napište nám, s kým případně konzultujete. Vaše zkušenosti čekáme v diskusi nebo na mail [email protected].
Přidat nový komentář