Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Od roku 2020 je pro každého pacienta veden lékový záznam, kde se průběžně zaznamenávají předepsané léčivé přípravky. Do lékového záznamu mohou nahlížet lékaři a lékárníci. Pacient může přístup do svého lékového záznamu omezit na vybrané zdravotníky. Lékový záznam slouží k omezení duplicitního předepisování a užívání léků a ke snížení nežádoucích interakcí.
Povinnou elektronickou preskripci provozuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Veškeré potřebné informace a návody jsou uvedeny na webu www.epreskripce.cz. Podmínky elektronické preskripce a lékového záznamu pacienta stanovuje zákon o léčivech (č. 378/2007).
Kdo může nahlížet do lékového záznamu?
Nahlížet do lékového záznamu pacienta smí jen lékař, se kterým již pacient přišel do kontaktu, například již mu alespoň jednou předepsal lék a pacient si jej vyzvedl. Lékárník může do lékového záznamu nahlédnout pouze při kontaktu s pacientem při výdeji léku v lékárně nebo při poskytování konzultace.
Osoby, které mohou nahlížet do lékového záznamu:
- pacient do vlastního lékového záznamu
- lékař, který pacientovi alespoň jednou předepsal lék a pacient si ho vyzvedl
- lékárník v lékárně při výdeji léku pacientovi nebo v rámci konzultace
- klinický farmaceut při revizi a úpravě farmakoterapeutického režimu pacienta
Pacient má přístup k seznamu eReceptů prostřednictvím webové nebo mobilní aplikace. V historii přístupů eReceptu si pak může ověřit, kdo nahlížel do jeho lékového záznamu.
Právo pacienta – souhlas či nesouhlas s nahlížením
Pacient má právo vyslovit souhlas či nesouhlas s nahlížením do svého lékového záznamu. Správa souhlasů a nesouhlasů je primárně elektronická. Pacient sám může po přihlášení do webové aplikace provést úpravu nastavení jednoduše a komfortně z pohodlí domova. V záložce se správou souhlasů může pacient jednoduchým kliknutím změnit nastavení systému. Tedy zakázat lékařům náhled do lékového záznamu, zakázat lékárníkům náhled do lékového záznamu, zakázat jej všem, nebo výběrem konkrétního jména lékaře nebo konkrétního jména lékárníka umožnit jen a pouze jim nahlédnout do lékového záznamu. Pokud pacient vysloví plošný nesouhlas, znamená to, že žádný lékař, lékárník ani klinický farmaceut nebude moci nahlížet do jeho lékového záznamu. Souhlas s opětovným nahlížením či nesouhlas může pacient vyslovit kdykoli.
Pro ty, kteří nevyužívají webovou aplikaci pacienta, je připravená i písemná varianta vyjádření nesouhlasu s nahlížením do lékového záznamu.
V případě dítěte vyslovuje souhlas či nesouhlas s nahlížením do lékového záznamu dítěte jeho zákonný zástupce (rodič).
Zdroj: epreskripce.cz, vzp.cz
Potřebujete poradit s výběrem léků?
Na dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím odpovídají lékárníci v online poradně na Lékárna.cz každý den on-line. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.