Jen čtyři ženy ze sta mohou prohlásit, že zatím nepoznaly vaginální infekci. Zbylých 96 % žen už s tímto problémem u gynekologa bylo, většina opakovaně. Vyplývá to nejen z toho, co uvedli gynekologové, ale také z unikátního průzkumu Ordinace.cz.
Příčiny vaginálních infekcí: nejen antibiotika a hormonální antikoncepce
Že tento problém řeší se svými pacientkami každý den, na tom se shodlo všech šest gynekologů. „Vleklé výtoky, většinou mykotické etiologie, jsou velmi časté. U žen ve vyspělých zemích jejich výskyt nepochybně souvisí s masovým užíváním hormonální antikoncepce a také s velmi častým užívání antibiotik,“ vysvětlil Doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc., ze Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN Praha. „ Jde o nejčastější příčinu návštěv,“ shrnul za všechny Doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno, který také dodal: „Kdo najde správnou odpověď na to, proč se pacientky se stejným problémem stále vrací, asi získá Nobelovu cenu. Zatím se mluví o chybách v osobní hygieně, oblékání, stravování, nevhodných sexuálních praktikách a častém střídání partnerů… Ale jednoznačné důkazy pro to či ono tvrzení spíše chybějí.“
Mnoho dalších informací nejen o poševních infekcích najdete v naší rubrice Gynekologické obtíže.
Proč se vaginální infekce tak rády vracejí a jak se tomu bránit
Proč se vaginální infekce opakují? Většinou je to výsledek oslabení imunity, na vině bývá i časté střídání partnerů, použití nevhodných kosmetických přípravků nebo prášku na prádlo. Vliv má i neprodyšné spodní prádlo a oblečení. Na tom se odborníci shodli, stejně jako na možnostech prevence:
„Podstatná je řádná léčba. Po potlačení přemnožených mikroorganismů (kvasinek) by měla následovat podpora organismů žádoucích, tedy zejména laktobacilů. U žen trpících opakovanými výtoky je třeba dodat přímo laktobacily - probiotika, nebo substráty pro jejich výživu - prebiotika. Nejen u žen po menopauze je důležitou složkou léčby i prevence dosažení patřičné hladiny estrogenů,“ dodává MUDr. Tomáš Fait Ph.D., z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN, Praha.
„Návrat obtíží vidím v nedostatečné délce léčby, pacientky po první úlevě přeruší léčbu, nenásleduje doporučené doléčení a režim. Jako prevenci bych doporučila podávání prebiotik formou gelu,“ doplňuje MUDr. Alena Blümlová, privátní gynekolog z Liberce.
„Aby se potíže neopakovaly, radím svým pacientkám vyvarovat se parfémovaných sprchových gelů, pěnám do koupele, spodnímu prádlu z umělých materiálů, neprodyšnému oblečení a podobně,“ říká MUDr. Daniela Frisová, privátní gynekolog z Vlašimi.
„Někdy nelze určit, proč se potíže vrací, mohou to být neznámé dispozice dané pacientky, často je na vině i nadměrná hygiena. Častěji se vrací i ženy, které jsou problémem poševních výtoků natolik zaujaté, že považují za problém něco, co jiné ženy vnímají jako normální. V některých případech je také nutné léčit současně partnera, což některé ženy zanedbávají. Při opakovaných potížích musíme vyloučit také skrytá onemocnění jako například cukrovka,“ dodává MUDr. Táňa Glosová, gynekoložka z příbramské nemocnice.
Přidat nový komentář