Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Lékařské fórum: Pokroky v léčbě lupénky jsou obrovské

( Marcela Jurčíková | přečteno: 23128x )

Leptání kyselinou či pojídání hub ve velkém, i těmito scestnými způsoby se snaží pacienti zbavit šupinatých ložisek na kůži, když jim lékař potvrdí diagnózu lupénka. Přestože se jedná o nevyléčitelné onemocnění, díky pokrokům v medicíně léčitelné je. Největší naděje oslovení odborníci vkládají do biologické léčby.

shutterstock.com

Přesné statistické údaje nejsou k dispozici, nicméně vše nasvědčuje tomu, že v celé Evropě k nárůstu počtu „lupenkářů“ nedochází. „V souvislosti s prodlužujícím se věkem obyvatelstva by se dalo předpokládat, že bude i psoriáza na vzestupu. Ve skutečnosti stabilně postihuje 2 až 4 % populace, což v naší zemi zahrnuje 200 až 400 tisíc osob. Kolísající počet pacientů souvisí například s tím, že se lidé s touto genetickou dispozicí dostanou do velkého stresu a prozatím skryté onemocnění propukne do manifestní formy a projeví se i na pokožce,“ potvrzuje prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc. MBA, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

„Narůst počtu pacientů s lupénkou jsem v posledních letech ve své ordinaci zaznamenal,“ uvádí As. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis PhD., z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, ale dodává: „domnívám se, že to není způsobeno zvýšením incidence onemocnění, nýbrž vyšší informovaností o možnostech její léčby.“

Kuriozity a nestandardní metody

V povědomí veřejnosti stále přežívají mýty ohledně psoriázy a pacienti se mnohdy upínají k „zázračným“ způsobům samoléčby. Odborníci se podělili o konkrétní zkušenosti ze své praxe:

Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc. MBA: „Pacienti s lupénkou zkoušejí všechno možné i nemožné, ostatně jako všichni nemocní. Potírají si například ložiska na pokožce vepřovým sádlem s příměsí bylinných odvarů. Některé metody mají vědecké opodstatnění, dejme tomu balneoterapie nebo fototerapie. Jedná se však o podpůrné a nikoli přímo léčebné metody, navíc zdůrazňuji, že by je měli praktikovat výhradně vyškolení odborníci. Svým pacientům říkám, ať tyto metody vyzkoušejí, když jim věří. Posiluje to jejich psychiku, což může příznivě ovlivnit imunitní systém.“    

Prof. MUDr. Vladimír Vašků, CSc., přednosta I. Dermatovenerologické kliniky FN u sv. Anny v Brně: „Setkal jsem se třeba s názory, že na lupénku zabere ,chytrá houba´ nebo návštěva u čaroděje. Nestandardní metody jako čaje nejsou vědecky potvrzeny. Pokud pomohou, tak jen dočasně, kdy do hry vstupuje příznivý psychický aspekt očekávaného uzdravení.“

MUDr. Nina Benáková, dermatologická ordinace Medicínského centra Praha a vědecký sekretář Čs. dermatologické společnosti ČLS JEP: „Namátkou mě napadá pacient, který lupénku na nehtech ‚léčil‘ leptáním Savem. Bylinné čaje či koupele považuji za vhodné, ale pouze podpůrné doplňky standardní léčby, zato rybičky Garra rufa řadím mezi vyložené nemedicínské postupy. Při aplikaci v moři, kde probíhá přirozená cirkulace slané vody, je to příjemný, leč dočasný způsob odstranění šupin. V improvizovaných podmínkách však hrozí přenesení infekcí, včetně žloutenky.“

Máte lupénku a chtěli byste víc informací o nemoci i její léčbě? Prohlédněte si nabídku, kterou jsme pro Vás připravili.

As. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis PhD.: „Často mi pacienti říkají, že zkoušeli různé bylinné čaje, ale vždy to bylo bez efektu. Dnes se snažíme léčit podle tzv. Evidence Based Medicine, což znamená léčba založená na důkazech. Nestandardní metody do této skupiny nepatří, protože žádné oficiální klinické studie ohledně jejich účinků neproběhly, proto je nelze doporučit.“

Vysoce účinná a k organismu šetrná

Psoriatiky pochopitelně nejvíc zajímá, jak se uzdravit. Tím spíš, že se nejedná pouze o „kosmetickou“ vadu pokožky, nýbrž onemocnění, které postihuje klouby, kardiovaskulární systém, násobí riziko aterosklerózy apod. Tomu, že se vůbec někdy objeví „zázračná pilulka“, která vše a navždy vyřeší, odborníci svorně nevěří, nicméně zůstávají optimističtí.    

Prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc. MBA: „Vědecký výzkum v oblastech molekulární biologie a genetiky intenzivně sleduji a mohu potvrdit, že výrazně postoupil kupředu. Jeho cílem je na buněčné úrovni přesně zacílit a zasáhnout ‚místo‘, které v řetězci zánětlivých procesů vyvolává právě lupénku. Tedy selektivně, aniž by se ovlivnily a utlumily žádoucí zánětlivé procesy jako reakce imunitního systému na přítomnost infekce v těle. Tomuto cíli jsme se právě biologickou léčbou hodně přiblížili. Výsledky potvrzují, že je vysoce účinná a pomáhá i v případech, kdy systémová terapie selhává. Navíc umožňuje dlouhodobé podávání, protože je k organismu mnohem šetrnější než dosavadní metody.“

MUDr. Nina Benáková: „V posledních pěti letech poskočil výzkum mílovými kroky a objevila se biologická léčiva. Je to znát jak v nižším počtu osob v pracovní neschopnosti, tak ve výrazném snížení hospitalizací pacientů s touto diagnózou. Biologická léčba je také proti té klasické, dosavadní, mnohem šetrnější a umožňuje současné podávání dalších léčiv bez komplikací způsobených vzájemným působením léků.“

Prof. MUDr. Vladimír Vašků, CSc.: „Současné možnosti jsou veliké a pokrývají všechny typy psoriázy. Nověji máme k dispozici i biologickou léčbu. Za její hlavní přínos považuji rychlý nástup efektu a také možnost dlouhodobě udržovat onemocnění zcela bezpříznakové, či pod kontrolou.“

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku

Dobrý den, jsem lupenkářkou již 40let, argumentovat, že je biologická léčba úspěšná nižším počten pracovně neschopných nebo hospitalizovaných, je zcestný. Ráda bych se nechala několik týdnů hospitalizovat a přijela domů "čistá", ale kdo si může tento pobyt dovolit z finančních důvodů? Myslím,, že ani v práci by nebyli nadšeni. Není tohle ten pravý důvod méně neschopných a hospitalizovaných lupenkář?

M.

Dobrý den, chci se zeptat, možná hloupá otázka, vzhledem k tomu, že vím, že lupenka nakažlivá není. Ale začalo mi to vrtat hlavou, tak jsem si řekla, že se poptám. Bývalý přítel měl lupenku, já ji neměla nikdy. Otěhotněla jsem s ním a mám již dvouleté dítě, ale před časem se mi na ruce objevil flíček, co se až nápadně podobá lupence bývalého přítele. Asi zbytečně zmatkuji, ale říkala jsem, když jsem v těle v podstatě nosila jeho geny, jeho krev, není možný jakýsi přenos do mé krve? Nejspíš jen zbytečně zmatkuji, protože pochybuji, že by se to takto mohlo stát, ale chtěla jsem se zeptat. Děkuji

Dědek
1x

užívej bylinné extrakty , může to mit celá rodina, příčinou je chlamydie pneumoniae


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí
Neumim zobrazi vpravo jansencilag

Mohlo by vás zajímat

Lupénka

Chtěla bych vědět, zda existuje homeopatický lék na lupénku. Hana

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce