Na vztah pacientů a lékařů se zeptala Ordinace.cz lékařů různých specializací po celé zemi. Nepřekvapí, že za nejdůležitější ve vztahu se svými pacienty považuje většina z nich důvěru. Ale ne výlučně. Někdo dává vedle ní na 1. místo i spolupráci, respekt, trpělivost… V odpovědích mnoha z nich najdete i důraz na to, aby se pacient cítil chtěný a důležitý.
Za jarní únavu si částečně můžeme sami
„Jarní únava byla dřív mnohem výraznější jev než dnes, protože lide spjatí s přírodou – sedláci a pastevci - opravdu těžko snášeli dlouhou temnou zimu. Jaro pro ně znamenalo vysvobození, protože tou dobou už byli celkově hodně vyčerpaní. Dnes jsou jarní únavy mírnější, protože celkově je život pohodlnější a více méně jakoukoli zeleninu a ovoce můžeme mít po celý rok,“ říká na úvod psycholog PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, PhD. Nebo spíš by jarní únavy mohly být mírnější, kdybychom trochu víc respektovali zákonitosti přírody, jíž jsme součástí. „V současnosti totiž i v zimě - v období vegetačního klidu, a tedy i relativního metabolického klidu - pracujeme tvrdě a naplno. Snažíme se poroučet větru, dešti, i když se nám to neosvědčilo,“ upozorňuje specialista na civilizační nemoci MUDr. Jiří Holečko z Luže.
Nejen plný zápřah v práci, ale i snaha po zimě co nejrychleji dohnat všechnu práci na zahradě a vrátit se bleskově po zimních prolenošených a promlsaných večerech do kondice přispěje k tomu, že své po zimě unavené tělo dorazíme. „Můžeme sklízet následky Vánoc a masopustu a vůbec zimních stravovacích návyků - vyšší váha, nižší pohyblivost, ochablé svaly, možné nedostatky vitaminů. A navíc nás najednou zaskočí zvýšené požadavky na fyzickou aktivitu: Sníh na zahradě schoval leccos, co tam teď určitě nechceme, naopak je třeba honem stříhat stromy, hrabat, rýt. V bytech slunce nemilosrdně ukazuje, že je nejvyšší čas umýt okna, vyprat záclony atd. Den se rychle prodlužuje a my máme pocit, že dokud je vidět, dotud je třeba pracovat s plným nasazením,“ upřesňuje diabetoložka MUDr. Eva Pěkná.
Rady čtenářů Ordinace.cz, jak se vypořádat s jarní únavou, najdete zde.
Jak bojuje s jarní únavou:
Brněnský gynekolog a porodník doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc.: „Po dlouhé zimě tělo a hlavně duše potřebují více světla a sluníčka. Takže chodíme více na procházky, dodržujeme pitný režim, jíme více zeleniny a plánujeme letní dovolenou. Když to jde, jedeme v březnu za sluníčkem na pár dnů lyžovat. A jak koncem března zprovozníme bazén, je jarní únava definitivně pryč!“
Havlíčkobrodská diabetoložka MUDr. Eva Pěkná: „Únavu přemáhám jen částečně, práci si dělím na menší části, v jídelníčku zařazuji víc zeleniny a ovoce a netučné výrobky, dávám pozor na příjem tekutin, ale také si prostě ten odpočinek dopřeji. A pravda, někdy řeším únavu „kafem, ve kterém stojí lžička“, což jistě nelze obecně doporučit.“
Chrudimská lékárnice PharmDr. Jana Koutná: „S jarní únavou se snažím bojovat aktivně - častějším pobytem na čerstvém vzduchu. Dostatek světla a sluneční svit pomáhají zlepšit duševní kondici, sluneční záření navíc podporuje tvorbu vitaminu D. Důležitá je zdravá strava s obsahem ovoce a zeleniny a nelze opominout dostatečný pitný režim. Vhodným pomocníkem v boji s jarní únavou jsou pro mě i přípravky z lékárny. Preferuji multivitaminové přípravky s vyváženým poměrem vitaminů a minerálů nebo přípravky obsahující vitamin C a koenzym Q10.“
I redakce Ordinace.cz má své tipy na to, jak zatočit s jarní únavou – čtěte v tomto článku.
Přidat nový komentář