Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Náklady amerických pojišťoven na vyřizování papírových a telefonických transakcí s lékaři (vyúčtování, schvalování vybraných výkonů atd.) dosahují administrativních částek. Kdyby se pojišťovnám podařilo komunikaci s lékaři automatizovat a převést do elektronické podoby, znamenalo by to pro ně nemalé úspory. Proto se před dvěma lety sedm velkých amerických pojišťoven dohodlo na založení organizace MedUnite, která měla realizovat tento náročný úkol, na němž si vylámal zuby i WebMD.com. Dnes se však zdá, že ani společné úsilí nepřinese své plody - 70 miliónů dolarů, které pojišťovny před dvěma lety investovaly, jsou pryč, a nezdá se, že by se MedUnite stal v rozumném časovém horizontu úspěšným.
Podle studie publikované v American Journal of Medicine mohou online lékárny ve Spojených státech svým klientů nejen pomoci, ale i ublížit. Během loňské antraxové paniky autoři studie objevili 59 webových stránek, které prodávaly ciprofloxacin (antibiotikum, na něž je původce antraxu citlivý) bez lékařského předpisu. 23 z nich vzniklo účelově krátce po objevení se prvních případů antraxu. 49 webů vydalo ciprofloxacin pouze na základě stručné anamnézy, kterou zájemci o lék vyplnili na webu, ostatní weby nevyžadovaly vůbec nic. Téměř třetina webů neuvedla žádné informace o možných nežádoucích účincích ciprofloxacinu.
V Cincinnati (USA) se skupina 38 lékařů, společnost zabývající se elektronickými záznamy o pacientech a síť 55 lékáren dohodly na vytvoření programu, který lékařům umožní poslat elektronický recept ze své ordinace přímo do lékárny, která bude garantovat jeho zpracování do 30 minut. Podobné aktivity se v USA stále množí a elektronická preskripce získává na oblibě - kromě toho, že je praktičtější a rychlejší, snižuje také nezanedbatelné množství chyb vzniklých nečitelným rukopisem lékaře; většina systémů podporujících elektronickou preskripci také automaticky kontroluje předepsanou dávku, nežádoucí lékové interakce a nebezpečné alergické reakce.
Přestože většina světových společností - farmaceutické firmy nevyjímaje - investuje do aktivit založených na nových informačních a komunikačních technologiích, ne všechny projekty musejí být nutně ziskové. Podle výzkumu Nucleus Research se v tomto roce nejvíce vyplatily investice do projektů elektronického vzdělávání zaměstnanců (e-learning) a do integrace různých technologických platforem.
Podobně jako bioterorismus se začalo častěji skloňovat také slovo kyberterorismus, tedy záměrné napadení informačních sítí za účelem jejich poškození. Přestože toto riziko je relativně vysoké (a s naším zapojováním do vojenských akcí NATO roste i v České republice), většina top manažerů na ně reaguje velmi pomalu. Podle výzkumu ISA (Internet Security Alliance) nemá 30 procent respondentů přiměřené plány, jak se s potenciálním nebezpečím vypořádat, a podle třetiny dotazovaných otázka bezpečnosti není důležitou prioritou jejich organizací. Soustředěný kyberteroristický útok obvykle směřuje na významné společnosti, avšak v bezpečí před náhodným crackerem není nikdo z nás - potenciálně ohrožen je každý počítač, který je připojen k internetu byť by to bylo jen přes modem.