Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Lék na rakovinu? V tomto století to nebude, říká profesor Petruželka

( Renata Vyšínová | přečteno: 10549x )

Ani medicína 21. století zřejmě nepřinese lék, který zastaví zhoubné bujení a přinese spásu nemocným rakovinou. „Nevěřím tomu, že někdo najde lék na rakovinu. Každý pacient má totiž zcela specifickou formu, takže univerzální lék ani existovat nemůže,“ říká profesor MUDr. Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK v Praze.

shutterstock.com

Profesor PetruželkaCo se ve vašem oboru změnilo za poslední roky, jaká je onkologie 21. století?

„Od doby mých začátků udělala až neuvěřitelný pokrok. Když jsem se po fakultě rozhodl, že chci pracovat v onkologii, mnoho lidí mne zrazovalo. Byl to podceňovaný obor, vnímaný jen jako smutný, beznadějný, dokonce lékaři dostávali příplatek za to, že si ho zvolili. Pamatuji si, na dobu, kdy se o rakovině vůbec nemluvilo. To, že i lidé v socialistické republice umírají na rakovinu, bylo tajemství. Pokud pacient náhodou nahlédl do své dokumentace, byl to skoro přestupek. No a podívejte se dnes. O rakovině se normálně mluví, je to veřejná, diskutovaná věc. Onkologa společnost nevnímá jako průvodce umíráním, ale jako lékaře, který může prodloužit nebo zachránit život.“

Co nejvíc ovlivnilo tento pokrok?

„Rozhodně přečtení genomu DNA. Díky němu mohlo dojít k novému pojetí léčby. Dnes víme, že rakovina je vlastně změna, chyba genetické informace. Umíme označit struktury, které se na ní podílejí a na ty zacílit léčbu. Neznamená to, že by skončila doba chemoterapie. Ta je stále ve většině případů základem. Ale už ji umíme doplnit o podpůrnou léčbu. Máme k dispozici léky proti nevolnosti, na vylepšení krevního obrazu. Můžeme nabídnout nové postupy v ozařování, které jsou šetrnější a kvalitnější. Cílem je, aby byla kvalita života pacienta i během náročné léčby co nejvyšší.“

Přes všechny úspěchy se zdá, že je v onkologických ambulancích stále víc lidí.

„Je. Ale hlavně proto, že díky kvalitní diagnostice zachytíme i velmi malé nádory, na které bychom ještě před lety vůbec nepřišli. Pacientů je tedy víc, ale zase mají větší šanci se vyléčit – šetrněji se léčit. Při odstraňování časných nádorů nemusíme odebrat celý orgán, ale jen nezbytně nutnou část, takže pacientovi zachováme třeba funkční plíce, ledvinu, ženám prs. Spolupracujeme přitom i s kolegy z různých medicínských oborů. Léčba rakoviny přestala být jen věcí onkologa, stala se mezioborovou – právě proto, abychom mohli každému pacientovi připravit individuální léčbu, kterou jeho typ nádoru vyžaduje. “

Věříte, že vědci najdou lék na rakovinu?

„Není možné najít univerzální lék na rakovinu. Rakovina je jedno označení pro velké množství variant zhoubného bujení. Co člověk, to jiné podmínky, jiné reakce, jiná příčina. Zhoubné bujení se umí chovat u tisíce pacientů tisíckrát jinak. Je velmi zrádné, neustále se vyvíjí, mutuje. Jednou bude možné opravit onu chybu v genové informaci, ale to se nebavíme o tomto století.“

Jaký je současný pacient? Změnil se také?

„Změnu vidím – a ku prospěchu. Pacienti mají rozhodně víc informací, víc se ptají, zajímají se o možnosti léčby. Je ale pravda, že někdy jsou jejich informace zkreslené, když najdou zprávu o zázračném léku a uvěří, že bude fungovat i u nich… Na druhou stranu se ale pacienti nezměnili v přístupu ke svému zdraví. Nepečují o sebe - kouří, špatně se stravují, mají málo pohybu a nechodí na preventivní kontroly, nebo zanedbávají první příznaky zdravotních problémů. A právě to jsou rizikové faktory, které mají vliv na vznik rakoviny a její pozdní diagnózu. I kvůli tomu jsme na čelních místech v počtech případů – v nádorech ledvin jsme světová jednička, v nádorech tlustého střeva zase na předních místech v Evropě.“

I v onkologii je často diskutovaná moderní, ale drahá biologická léčba. Dostanou ji opravdu všichni pacienti, kteří ji potřebují?

„O vhodnosti biologické léčby pro konkrétního pacienta se rozhodujeme podle diagnózy a výsledků všech vyšetření, nikoli podle toho, kolik je v pokladně. Moderní léky jsou drahé, ale vždy jsme našli řešení, aby je pacient dostal, pokud mu mohly pomoci. Pacient musí mít k lékaři takovou důvěru, aby si byl jist, že pokud mu biologickou léčbu nedoporučí, nedělá to, abych ušetřil. Například v případě rakoviny prsu může být jen patnáct až sedmnáct procent žen léčeno cílenou léčbou. “

Diskuse k článku
Pavel
1x

Vše co způsobuje rakovinu, i rakovina sama, vydělává peníze...


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

83%
17%
Zatím hlasovalo 92 lidí

Mohlo by vás zajímat

Karcinom tlustého střeva

Karcinomy tlustého střeva jsou zhoubné nádory vycházející z epitelu (vnitřní výstelky) střeva.

Kombinovaná hormonální substituce zřejmě zvyšuje riziko rakoviny prsu.

U žen užívajících v období menopausy (přechodu) hormonální substituční léčbu na bázi kombinace estrogenu a progestinu je podle nejnovější americké studie mnohem vyšší riziko, že se u nich rozvine rakovina prsu. Toto riziko však neplatí pro ženy, které užívají hormonální substituci pouze na bázi estrogenu. Informovala o tom Americká lékařská asociace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce