Samovolný únik moči při smíchu, námaze, kýchnutí a kašlání. Tak se projevuje lehká inkontinence, která postihuje většinou ženy, ale i muže. Jde o únik po kapkách, který ale i tak může způsobit četné problémy v každodenním životě.
Únik moči může postihnout každého člověka – bez rozdílu věku či pohlaví. Lehká forma znamená, že moč uniká po kapkách nebo maximálně jednou či dvakrát denně, a to při větší fyzické námaze, kýchnutí či kašli. Může se objevit i v těhotenství nebo po porodu.
I když máte pocit, že jde o problém malý a vyřešíte ho sami, měli byste o něm informovat svého lékaře – ať již praktického, urologa, gynekologa, neurologa či geriatra. Jednak vám může doporučit vhodné inkontinenční pomůcky, ale hlavně může začít hledat příčinu vašich obtíží. Inkontinence je totiž signálem těla, že má nějaký skrytý problém.
Příčinami inkontinence mohou být:
- genetické dispozice,
- zdravotní stav – tedy choroby, které mohou inkontinenci také způsobit,
- psychika,
- věk,
- pohlaví,
- obezita,
- zácpa a chronický kašel,
- infekce močových cest,
- užívání některých léků,
- následky zranění,
- psychika.
Jak problém s lehkou inkontinencí vyřešit?
Nejprve musíte najít s lékařem příčinu a tu odstranit. Většinou stačí začít s cvičením, které posílí pánevní dno, popř. zkusit léčbu léky. Lékaři mají k dispozici i nenáročný chirurgický zákrok, kterým lékař speciální páskou podloží močový krček a trubici, takže už k nedobrovolnému úniku moči nedochází. Jde o zákrok miniinvazivní, provedený v lokální anestezii, s rychlou rekonvalescencí.
Tomuto chirurgickému zákroku ale většinou předchází doba, kdy se lékař pokouší o nápravu za pomoci léků a cvičení – a právě po tuto dobu se hodí používat vhodné inkontinenční pomůcky. I díky nim vše zvládnete bez zbytečných starostí psychického rázu, které někdy inkontinence přináší.
Přidat nový komentář