Nevolnost, zvracení, světloplaschost, větší citlivost na zvuky, zápachy - to může proovázet migrénu.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
1. Při migrénách
Tento cvik efektivně uvolní svaly v oblasti šíje, zad, svalů kolem lopatek a krátkých extenzorů hlavy a krku. Cvičení je vhodné provádět například při tolik nepříjemných bolestech hlavy.
Návod: Posaďte se. Položte si ruce v týl, propleťte prsty, lokty k sobě. Pasivně stahujte hlavu lehce k zemi. Vyhrbte hrudník. Protáhněte šíji. Zatlačte hlavou proti dlaním. Nadechněte se. S výdechem povolte a rukama jen pomocí gravitace stahujte hlavu dolů. Narovnejte se a vraťte zpět do výchozí polohy, celý cvik opakujte 5krát na každou stranu alespoň 4krát denně. (video cviku)
Čtěte také: Stres je nejčastějším spouštěčem migrény
2. Na ztuhlý krk
Cvičení, které je vhodné především k protažení svalů šíje, lze provádět téměř kdekoliv. Kromě šíje uvolní trapézové svaly a zdvihače lopatky. Pomáhá od akutní bolesti (také hlavy), ale je rovněž výbornou prevencí blokací krční páteře.
Návod: V sedu vsuňte levou ruku pod levou polovinu hýždí dlaní dolů. Pravou ruku přiložte na hlavu nad levé ucho a ukloňte hlavu doprava. Při nádechu směřujte očima doleva nahoru. Při výdechu směřujte očima doprava dolů. Sklopte si hlavu obličejem dolů. Nadechněte se a očima směřujte doleva nahoru. S výdechem směřujte oči doprava dolů. Cvik opakujte i na druhou stranu. (video cviku)
Čtěte také: Myšitida, mobilový loket nebo SMSkový krk. Jak lze předcházet nemocem digitálního věku?
3. Proti bolesti zad
Zdravé postavení páteře je v moderní populaci spíš raritou. Dlouhodobý sed (v práci nebo ve školní lavici), sledování mobilů, počítačů s předsunutou hlavou, to vše formuje páteř do shrbení, které si mozek fixuje jako přirozené. S tím se bortí celá geometrie těla a hrozí výhřezy plotének. Každá pohybová kompenzace, kdy se tělo narovná a zakloní na druhou stranu, se počítá.
Návod: Lehněte si na břicho. Hlavu si opřete o čelo, dlaně položte na podložku na úroveň krku a ramen a vytáhněte se z páteře do dálky. Vzepřete se na předloktích směrem nahoru. Vytahujte se do dálky. Hýždě a stehna nechte povolené, pracují jen zádové svaly. Položte se zase zpět do výchozí polohy, cvik opakujte. Je-li vám pozice příjemná, můžete na předloktích setrvat a sledovat televizi nebo číst knížku delší dobu. (video cviku)
Čtěte také: Bolest jeko varovný signál těla, že je něco špatně. Léky nejsou řešení
4. Na bolavá kolena a kyčle
Čtyřhlavý stehenní sval bývá často zkrácen a přetížen, což může způsobit omezení pohybu a bolesti v kolenním kloubu i problémy v zdánlivě nesouvisejících oblastech (kyčelní kloub, bederní páteř, třísla a další). Tento cvik sval efektivně protáhne a zrelaxuje.
Návod: Lehněte si na břicho. Co nejvíce ohněte protahovanou dolní končetinu v koleni. Stejnostrannou rukou uchopte nohu za nárt. Pánev držte u podložky. Přitáhněte patu co nejvíce k hýždím. Mírně zatlačte nohu proti ruce (na 5 vteřin). Zhluboka se nadechněte. S výdechem uvolněte tlak nohy proti ruce a přitáhněte nohu o trochu blíže k hýždím. Vydržte přibližně 30 vteřin. Povolte a opakujte to samé také s druhou nohou. (video cviku)
Čtěte také: Čeká vás operace kyčelního kloubu? Co dělat a nedělat po tomto zákroku.
Zdroj: FYZIOklinika.cz