Toto onemocnění může mít několik forem. Od horečky a příznaků, připomínající akutní onemocnění dýchacích cest, kdy legionelóza ani diagnostikována není až po chorobu, kterou provází zápal plic a může v některých případech skončit i smrtí. Tak tomu bylo i během epidemie ve Vermontu ve Spojených státech amerických, kde se v klimatizovaném hotelu setkali legionáři 1. světové války. Onemocněli tehdy neznámou nemocí a když se pátralo po původci, ve znečištěné klimatizaci byla objevena bakterie nazvaná Legionella.
Onemocnění vyvolává nejčastěji bakterie Legionella pneumophila. Přirozeným prostředím pro legionely je voda. Vyžadují vlhko, některé kovy, byly nalezeny v jezerech, řekách, vyskytují se v klimatizaci, ve sprchovacích zařízeních. K nákaze dochází inhalací aerosolu s přítomností legionel, přenos z člověka na člověka nebyl prokázán. V anamnéze nemocných bývá často pobyt v klimatizovaných zařízeních, jako hotelích, restauracích a prodejnách v zahraničí.
Onemocnění může připomínat pneumokokový zápal plic s bolestí svalů, bolestmi hlavy, narůstající horečkou a suchým kašlem. Onemocnění se vyvíjí, objevují se často příznaky od jiných systémů – průjem, bolesti břicha, bolesti na hrudi, zmatenost i poruchy vědomí, někdy i neurologické příznaky, jako jsou poruchy hybnosti a záněty periferních nervů. Často vzniká onemocnění ledvin s nálezem bílkoviny a krve v moči. Vzácně může onemocnění probíhat bez zánětu plic. Toto závažné onemocnění je častější u starších osob, postihuje častěji kuřáky, silné alkoholiky nebo osoby již s chronickým onemocněním nebo osoby s poruchami imunitního systému. K úmrtí dochází přibližně v 25 % případů .
Prevencí je úprava vody a chlorování.
Převzato z knihy Infekční nemoci (nakladatelství Galén)
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.