Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...
Věděli jste ale, že chronická onemocnění ledvin postihují 10 % světové populace? Že chronickým onemocněním ledvin trpí 1 z 5 mužů a 1 ze 4 žen ve věku 65 až 74 let, zatímco ve věkové kategorii nad 75 let trpí různě závažným chronickým onemocněním ledvin celá polovina lidí? Při péči o dlouhodobé zdraví ledvin je především zapotřebí nepodceňovat prevenci.
„V České republice je odhadem asi 5 % obyvatel s významně sníženou filtrační funkcí ledvin,” říká přednosta Kliniky nefrologie 1. LF UK a VFN prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA, FASN a dodává: „Nemocní se sníženou funkcí ledvin mají zvýšené riziko onemocnění srdce a cév (infarktu myokardu, srdečního selhání, cévní mozkové příhody, ischemické choroby dolních končetin) a jsou také ohroženi vývojem selhání ledvin, které vyžaduje náhradu jejich funkce dialýzou či transplantací. Většina pacientů s chronickým onemocněním ledvin se ale selhání ledvin nedožije, protože umírá předčasně na kardiovaskulární onemocnění. Dialýzou či transplantací ledvin se léčí sice jen méně než 0,1% obyvatel, náklady na tuto léčbu ale představují několik procent celkových nákladů na zdravotní péči.”
Chronické onemocnění ledvin patří mezi civilizační onemocnění, vyskytuje se výrazně častěji u hypertoniků, diabetiků a pacientů s kardiovaskulárním onemocněním. Výskyt chronického onemocnění ledvin proto významně stoupá s věkem. U pacientů ve věkové skupině 60–69 let se snížená funkce ledvin vyskytuje již u 7 % a ve věkové skupině 70–79 let u 25 % osob. Se stárnutím populace tedy počty pacientů s chronickým onemocněním ledvin i počty pacientů vyžadujících dialyzační léčbu a náklady na jejich léčbu nepochybně porostou.
„Časný záchyt chronického onemocnění ledvin je proto extrémně důležitý. Vyšetření bílkoviny v moči a stanovení filtrační funkce ledvin je snadné a levné a skrínink u starších pacientů je vzhledem k vysokým nákladům na léčbu náhradou funkce ledvin nákladově efektivní. Kontrolou krevního tlaku, inhibicí systému renin-angiotenzin a léčbou dalších kardiovaskulárních a metabolických komplikací se dá totiž riziko vývoje selhání ledvin výrazně snížit a u řady nemocných k němu nikdy nedojde,” vysvětluje prof. Vladimír Tesař.
A právě dnešek je Světovým dnem ledvin, který má za cíl zvýšit informovanost zdravotníků a zejména laické veřejnosti o nemocech ledvin, možnostech jejich časného záchytu, prevence a léčby. V letošním roce je hlavní pozornost zaměřena na vztah mezi stárnutím a chronickým onemocněním ledvin.
Přečtěte si také
Otázky, které byste měli lékaři položit před operací
Železo ze špenátu vás před chudokrevností neochrání, vsaďte na maso
Stresová inkontinence: může ji odhalit kašel i smích