Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Tyto blízce příbuzné látky, podle řeckého slova lekithos – žloutek, ze kterého byl lecitin poprvé získán, jsou nezbytné pro správnou funkci všech buněk v těle. Podílí se na tvorbě a obnovování buněčných membrán. Přispívají rovněž k udržování zdravého nervového systému, žlučníku a jater. Lecitin najdeme v mnohých potravinách rostlinného i živočišného původu – játrech, vejcích, sójových bobech, arašídech a pšeničných klíčcích. Velmi často se přidávají i do potravin, kde pomáhá rozpouštět nebo emulgovat (rozptylovat) tuky.
Lecitin je vynikajícím zdrojem cholinu. Organismus cholin získává jednak z lecitinu jeho rozštěpením, jednak z rostlin a jiných přírodních zdrojů. Kromě jater, vaječného žloutku, hroznové šťávy a arašídů ho najdeme ještě v zelí, kapustě a květáku.
Účinky
Lecitin a cholin pomáhají vytvářet buněčné membrány a napomáhají transportu tuků a jiných důležitých látek z buňky do buňky. Ovlivňují stav jater a funkci žlučníku. Cholin je klíčovou složkou mozkové chemické látky - mediátoru acetylcholinu. Ta hraje významnou roli v řízení paměti a svalové činnosti. Vzhledem k tomu, že lecitin a cholin působí na všechny buňky, je jejich význam někdy přeceňován a doporučují se k léčbě „všeho“, což pro žádnou látku nevyznívá příliš přesvědčivě. Přesto bychom je neměli podceňovat.
Použití
Lecitin a cholin působí především na onemocnění jater a žlučníku. Lecitin je hlavní složkou žluče, která pomáhá s trávením tuků. Při nízké hladině této látky se mohou tvořit žlučové kameny. Užívání potravních doplňků s lecitinem a cholinem pomáhá především v prevenci tohoto onemocnění, protože dochází ke zlepšení zpracování tuků a cholesterolu.
Lecitin a cholin podávané preventivně zvyšují odolnost jater před toxickým poškozením alkoholem. Také proto cholin a lecitin, společně s dalšími podobně působícími látkami, často nacházíme v lécích či potravních doplňcích určených k posílení jater. Lecitin a cholin pomáhají játrům zbavovat se některých škodlivých látek, například při chemoterapii. Používají se jako pomocná látka u onemocnění žloutenkou, jaterní cirhózou a žlučových kamenů, stejně tak jako k ovlivnění stavů, které bývají se špatnou činností jater a žlučníku spojovány (např. špatné trávení).
Lecitin příznivě působí na zlepšení paměti. Vzhledem k tomu, že se podílí na stavbě nervové tkáně, je doporučován nemocným s Alzheimerovou chorobou. Další použití nachází při vytrvalostních sportech, kdy zvyšuje výkon.
Lecitin také ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, což však ještě nebylo přesvědčivě prokázáno.
Dávkování
Běžná dávka je 1,2 – 2,4 g lecitinu denně. Ke snížení hladiny cholesterolu se používá dávka 20 – 30 g denně. Dávka 20 – 45 g denně je doporučována při léčbě poruch paměti a demencí.
Nedostatek cholinu se projeví velmi rychle zvýšením hodnot jaterních enzymů, což indikuje poškození jater.
Vysoké dávky lecitinu a cholinu mohou vyvolat pocení, nevolnost, zvracení, nadýmání a průjem. Užívání vysokých dávek způsobuje tělesný zápach po rybách a změny srdečního rytmu.