Jinak se vše bude zhoršovat, mohou se přidat otoky kotníků, kůže na nohou ztmavne a objeví se na ní vředy, řekl Schütz. Upozornil, že řadu lidí trápí bolesti nohou bez viditelných známek, že jde o křečové žíly.
"Čím dříve se začne problém řešit, tím jednodušší budou léčebné metody a rychlejší a příjemnější léčba. Nemocní také získají jistotu, že se problém již dál nebude rozvíjet," řekl lékař.
Křečové žíly nejsou podle něj jen estetický problém, jde o civilizační onemocnění. Trápí až 30 procent dospělých, tři čtvrtiny jsou ženy. Choroba je až z 80 procent zděděná. K rozvoji přispívá životní styl a nadváha. Často se objeví u žen v těhotenství. Více trpí na křečové žíly lidé, kteří při práci stojí. Onemocnění může postihnout i pacienty s hlubokou žilní trombózou, bývá po operaci a úrazu, kdy se v noze objeví zánět.
Lékař žíly vyšetří ultrazvukem, který ukáže skutečný stav cév. Rozliší zdravou žílu od nemocné funkčně i anatomicky. Pomůže naplánovat i přesně cílenou operaci, pokud je jí zapotřebí. V počátcích onemocnění ale často stačí jen tlakové punčochy a změna životního stylu.
Nejlepší prevencí je podle Schütze pohyb. Platí ale, že když už člověk křečové žíly má, měl by se vyhnout sportům, které nohy zatěžují, jako vzpírání či jízda na koni. Naopak vhodné je plavání či jízda na kole.
Předcházet křečovým žilám lze zdravým životním stylem, správným jídelníčkem a pitným režimem. Při dlouhém sezení zlepší proudění krve jednoduché cviky, třeba krouživé pohyby chodidel. Nohám prospívá sprcha střídavě studená a teplá, končit se má studenou. Při sezení se doporučuje nedávat nohu přes nohu. Ženy s křečovými žilami se mají vyvarovat kombinované hormonální antikoncepce s estrogeny a kouření.