Střídání zácpy, průjmu, nadýmání a bolestí břicha je často způsobeno stresem. Jejich léčba není nejjednodušší a vyžaduje trpělivost lékaře i pacienta.
Co mohou mít kromě všudypřítomného stresu, práce i úspěchu ještě společného manažeři či lidé, kteří si ani na chvíli neodpočinou? Odpověď není zrovna příjemná, jedná se totiž o poruchy fungování střev. Střídání
zácpya průjmů, bolesti břicha, nadýmání sužují zhruba deset až 15 procent lidí v Západní Evropě a v USA. Velkou měrou se na těchto poruchách podílí současný životní styl. Psychický stres totiž ovlivňuje pohyblivosti střev a tím pádem i vyměšování.
Těmito problémy, kterým se říká funkční poruchy zažívacího traktu, trpí často lidé ve věku 20 až 45 let. Nejčastějším druhem této poruchy je takzvaný dráždivý tračník. Jinou příčinou problémů může být prodělaná infekce, která změní citlivost stěny tlustého střeva. Problematické vyprazdňování - zácpa se objevují i po užívaní některých léků, například na depresi, Parkinsonovu chorobu či po opiátech.
Zažívací problémy zná každý. Podle odborníků se není třeba se znepokojovat, pokud vás potíže zaskočí při změně prostředí, třeba na dovolené, nebo během cestování. Má-li člověk potíže týdny až měsíce, ve stolici se objeví krev, nebo dotyčný ztrácí kilogramy, je na místě důkladné vyšetření. Odborníci totiž musí zjistit, zda průchodnosti střev nebrání například nádor či jiné onemocněním. Většina střevních potíží však tak dramatický původ nemá.
Léčba funkčních potíží začíná rozhovorem s pacientem. Lékař pak rozhodne, jaká vyšetření by měl dotyčný podstoupit. Nutný je i rozbor stravovacích návyků. K potížím přispívá kouření, konzumace alkoholu a kávy. Nezdravý životní styl bude potíže jen podporovat a pacient se jich jen tak nezbaví. Léky je možné podávat na tlumení symptomů, tedy například na průjem, nadýmání, zácpu a tak dále.
Přidat nový komentář